Práce z domu má jistě nezpochybnitelnou řadu výhod. Nemusíte dojíždět do místa své práce, nemusíte dřív vstávat a dokonce se nemusíte ani převléknout z pyžama, pokud vám to vyhovuje. Na druhé straně se však projevují i negativa, jakým může být monotónnost prostředí, která určitě nepřispívá k růstu produktivity práce.

Chtělo by to „TO“ místo

Lidé jsou zvyklí doma pracovat tam, kde se cítí komfortně a co mají takřka po ruce. Na posteli, na gauči v obývacím pokoji, za jídelním stolem nebo na zahradě. To ovšem může být velká chyba. Pokud místnost, v níž se budete věnovat práci, nebude prioritně určená pro tuto činnost, můžete se snadno nechat rozptýlit různými vzruchy. Ať už to bude neumyté nádobí v kuchyni, na které budete mít přímý výhled, nebo televizor zavěšený na zdi.

Abyste se mohli naplno věnovat práci, potřebujete se na ni soustředit. To vyžaduje samostatný prostor, jehož hlavním cílem bude nabídnout vám pracovní komfort a oddělit tak soukromou část života od té pracovní. Nemusí to být nevyhnutelně separátní pokoj, který si zařídíte jako kancelář. Úplně postačí i pracovní kout. Hlavní je, abyste měli dostatek světla, čerstvý vzduch, připojení na internet, měli si kam složit notebook, položit lokty a mít si na co sednout.

TIP

Pokud máte v domě nebo bytě větší vestavěnou skříň, disponujete ideálním prostorem pro pracovní koutek. Proč se obírat o podlahovou plochu kvůli práci, když ji umíte elegantně schovat do skříně. Můžete tam osadit menší pracovní stůl, nebo zkusit nainstalovat výsuvnou poličku. Pokud nahoře umístíte o polovinu méně širší poličky, jako je ta, která nahrazuje stůl, vytvoříte dostatek místa k sezení pro sebe a také úložný prostor na dokumenty.

Ne každému ale vyhovuje ticho, které nabízí prostor doma. Někteří lidé potřebují ke své práci rušné místo, které by jim připomínalo rozruch v práci.

Kde jinde zkusit „HOME OFFICE“

Dobrou volbou může být oblíbená kavárna. Kromě toho, že se dostanete k nekonečnému zdroji kávy a občerstvení, máte možnost nasát jedinečnou atmosféru prostředí, které vám umí dopomoci ke zvýšení produktivity a kreativity. Pokud se ovšem chystáte telefonovat, určitě to nezkoušejte během nejvytíženějších hodin ráno a v poledne, abyste nebyli až příliš vyrušováni prostředím.

Někdo ovšem může více preferovat klidnější prostředí. Zde bude tou správnou volbou například místní knihovna. Každá větší disponuje internetovým připojením a kromě toho je to nekonečná studnice různých zdrojů informací. Občerstvení tady ale nečekejte. Pokud se vám líbí atmosféra knihovního prostředí, ale nemáte rádi přílišné ticho, zkuste jít do knihkupectví. Spousta knihkupectví v současnosti disponuje nejen wifi připojením zdarma, ale i vlastní malou kavárnou, která vám může poskytnout vhodné útočiště pro vaši práci.

Vhodnou volbou může být i park. Čerstvý vzduch, vůně rostlin a klid. Před návštěvou parku ovšem doporučujeme prohlédnout si zprávy o počasí. Rovněž je třeba myslet na výdrž baterie a na to, že ne všude je venku k dispozici připojení k internetu zdarma.

Na trhu je i profi řešení

Elegantní řešení vám nabídne Coworking prostor. Tyto prostory byly zrozené pro lidi, kteří hledají místo, kde by se mohli složit a klidně pracovat. Disponují místnostmi, které jsou zařízeny jako kanceláře, a také mají k dispozici konferenční místnosti. Kromě toho se zde můžete setkat se stejnými kreativci, kteří hledají někoho, s kým si mohou vyměnit své nápady.

Ať už se rozhodnete složit ve své kanceláři doma, v kavárně, knihovně, parku nebo v coworkingu, cíl je stále stejný. Najít si své místo, které vám zajistí potřebnou úroveň komfortu pro práci.

Pamatujte si

  • Obývací pokoj, jídelna nebo ložnice nejsou ty nejvhodnější prostory k práci, i když odpovídají vašim designérským představám.
  • Kancelář doma nemusí být jen samostatná místnost. Může to být jakýkoliv kout v domě, který si dokážete pro práci přizpůsobit.
  • Pracovat nemusíte jen doma. Vhodnou volbou může být oblíbená kavárna, knihovna, knihkupectví. Kromě dobré kávy tam můžete najít i spoustu inspirace k práci.
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář