Nejžádanějším benefitem dnešní doby je určitě home office. Práce z domu nabízí zaměstnancům větší svobodu a flexibilitu v nastavení pracovní doby. Umět ale efektivně využít tento čas na práci je ve skutečnosti velmi obtížné. Zkusme spolu využít čas pro home office naplno.

Práce z domu není práce doma

Dnes máte naplánovaný home office. To znamená, že konečně utřete prach, dáte prát oblečení, vytřete podlahu a umyjete nádobí. Omyl. Během plánované práce z domu bychom se v žádném případě neměli věnovat domácím pracím. Tyto činnosti působí jako rušivé elementy, které mají za příčinu klesající produktivitu práce z domu. Domácím pracím je nejlepší věnovat se přes víkend nebo po pracovní době.

navsteva-okno-rostliny-lide-koberec-gauc-stul-radiator

To samé platí i pro neplánované návštěvy. Určitě je nezvěte k sobě na kávu. Raději se s nimi dohodněte na setkání po práci. To, že jste zůstali doma, ještě přece neznamená, že máte i času nazbyt. Proto se snažte co nejméně rozptylovat rušivými prvky, jako jsou například mobilní telefon, sociální sítě nebo jen bezhlavé brouzdání po internetu. I přestože jste v pohodlí vlastního domova, ve skutečnosti jste v práci.

Pyžamo, nebo oblek?

Pokud se tento den chystáte využít naplno, bude nejlepší, když se budete držet zavedených rituálů, které děláte během běžných pracovních dnů. Budík si nastavte přesně na ten samý čas, jako když vstáváte během normálního pracovního dne. Nejlepší samozřejmě bude, pokud vyměníte pyžamo za pohodlné oblečení. Nevynechejte ani jeden rutinní krok z vašeho běžného pracovního dne, abyste se dokázali naladit na povinnosti, které vás čekají.

zena-kava-notebook-postel-obraz-polstar

Kvůli jednoduššímu průběhu dne si jednotlivé činnosti předem naplánujte. Rozdělte si úlohy na menší a pokuste se stanovit si časové intervaly, během kterých se nimi budete zabývat. Je totiž důležité umět si během dne udělat i přestávku a nemyslet tak chvíli na práci. Určitě si naplánujte i obědovou přestávku, ne jen menší pauzy.

Nevařte

Hodně lidí promarní čas během home office vařením, aby měli co jíst k obědu, případně celá jejich rodina na večeři. Vaší prioritou během tohoto dne má být práce. Proto si stravu raději připravte den předem nebo si zajděte do restaurace pro obědové menu. Změníte tak na chvíli prostředí a načerpáte nové síly.

zena-jidlo-bylinky-salek-svetlo-stul

Pokuste se stanovit si reálně splnitelné cíle a motivujte se tak k většímu výkonu. Pokud se rozhodnete vyřešit úlohu, na konci které budete vidět reálný výsledek, vaše motivace bude mnohem silnější, než kdybyste řešili jen dílčí úlohu bez konečného řešení. Postavte se čelem k výzvám. Stanovte si časový interval na vyřešení úlohy a pokuste se ho držet. Nepřímo tak zrychlíte svou produktivitu a možná vám zůstane i více času na nové pracovní výzvy.

Benefit se skrytými nedostatky

Má home office i skryté nedostatky? Určitě. Pro někoho to může být pocit nedostatečné socializace. Jsou skupiny lidí, které nedokáží pracovat bez sociálního kontaktu a potřebují cítit, že jsou součástí kolektivu. Stejně tak platí, že pokud jsou jedinci dlouhodobě separovaní od společnosti, může časem klesat jejich kreativita, která je z části generovaná právě podněty ve skupinách lidí, ne u jedinců. I z tohoto důvodu je dobré, pokud během dne udržujete kontakt s kolegy z práce, abyste tak měli přehled o dění ve firmě.

 nohy-notebook-zena-gauc-pohoda

Největším problémem během práce z domova je umět si určit hranice mezi prací a soukromím. Tím, že se během dne nezměnilo prostředí, ale jen činnost, která je uskutečňovaná, se těžko určuje čas, kdy už by měla být ukončená. Je velmi obvyklé, že během home office mají lidé tendence pracovat déle, než když se fyzicky nacházejí v kanceláři. Proto je velmi důležité umět si říct, kdy pracovní den skončil, i když se aktuálně nacházíte například v obývacím pokoji. Nejlepší bude, pokud notebook zavřete přesně v tom čase, v jakém to máte ve zvyku dělat i v kanceláři.

Vykoupení, nebo peklo?

Umět efektivně využít čas během práce z domova neumí každý. Chce to velkou dávku sebeovládání a kousek workoholismu. Jak jsme již výše zmiňovali, ne každý umí pracovat dlouhodobě individuálně. I když pro většinu z nás může být home office vysněným benefitem, pro někoho je to více trápení. Je velmi důležité umět se plně soustředit na práci z pohodlí domova, kde na vás mrkají zapomenuté knihy, které chtějí být znovu přečtené. Někdy se těžko „schováte“ i před rodinnými příslušníky, kteří vaši přítomnost doma berou jako vaše volno, během kterého mají nepřestávající chuť povídat si s vámi. Zkuste se během tohoto dne chovat tak, jako byste šli do práce a odměnou na konci dne pro vás budou vyřešené úlohy a více času pro soukromý život.

Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář