Čas od času každý z nás potřebuje vypnout od spousty povinností, které si nás ovšem počkají. Znáte to, blíží se konečný termín odevzdání úkolu v práci, ale vy máte nutkání prohlédnout si, co je nového na sociálních sítích. Najednou už v prohlížeči vyhledáváte nejnovější senzace a ani nevíte, jak jste se dostali k videím oblíbených interpretů. A úkol pořád čeká na své zpracování.

Je-li toto běžný scénář vašeho života, můžete se nazvat prokrastinátorem. Lidé mají ve zvyku sebe sama přesvědčovat, že povinnosti nikam neujdou a jednou je stejně budou muset vyřešit. Proč ale něco odkládat na zítřek, když to můžete udělat dnes?

Co za tím hledat? Zlozvyk, nebo diagnózu?

Slovo prokrastinace vzniklo z latinského slovního spojení „pro crastinus“, což v doslovném překladu znamená „na zítřek“. Tímto pojmem se dnes označuje stav, ve kterém odkládáte vybavení důležitých věcí a úkolů na později. Je to psychický stav mysli člověka, do něhož se můžete dostat v důsledku chybějící motivace, pocitu viny z vlastní neschopnosti, nebo pod tlakem stresu. Lidé, kteří prokrastinují, zvyknou sebe sama mnohdy ujišťovat o tom, že takové chování je v pořádku. Uklidňují se vědomím, že pod tlakem podají lepší výkon, a úkol tak nakonec odevzdají nebo zpracují včas.

Chorobné odkládání povinností na později je velmi nehezký zlozvyk, který se vám může vrátit ve formě neúspěchu. Zlozvyků se ale naštěstí lze zbavit. Chce to jen pevnou vůli a dávku sebezapření. Tak jako jsme schopni vypěstovat si v životě špatné návyky, dokážeme se stejně rychle naučit praktikovat i ty dobré. Lékem může být organizace práce, která je jen o vypěstování návyku. Pokud se ráno plně soustředíte na organizaci úloh a budete se snažit důsledně plnit stanovený plán, časem to půjde samo a přirozeně.

TIP

Obáváte-li se, že boj s tímto zlozvykem sami nezvládnete, zkuste hledat pomoc v odborné literatuře. Z řady knižních titulů, jež jsou aktuálně dostupné, doporučujeme knihu od Petra Ludwiga – Konec prokrastinace. Autor se ve svém profesním životě zabývá bouráním mýtů v oblasti osobního rozvoje. Za tímto účelem založil vzdělávací institut GrowJOB, který se snaží přenést aktuální vědecké poznatky z oblasti motivace, rozhodování a efektivity do každodenního života lidí a firem. Kniha nabízí několik doporučení, návodů a osvědčených metod, jak najít ztracenou motivaci, dostat se k očekávanému výsledku a zbavit se nepříjemného zlozvyku – prokrastinace.

Jak na to

  1. Musíte mít přesně stanovený cíl. Jestliže již na začátku procesu nevíte, co bude výsledkem práce, motivace se nedostaví. Musí vám to dávat smysl. To vás může motivovat k tomu, abyste na úloze začali pracovat. V opačném případě vás nic nebude pohánět k tomu, abyste se rozjeli.
  2. Stanovte si reálně dosažitelné cíle. Komplikovanější úlohy je třeba rozdrobit na menší a postupně se tak propracovat k finálnímu výsledku. Pokud si úlohy nerozkouskujete, můžete se postupně ztratit v procesu řešení a vaše motivace tak bude klesat. Cíl se bude postupně vzdalovat a chuť do práce se vytratí.
  3. Důležité je umět se naplno soustředit pouze na jednu úlohu v daném okamžiku. To znamená nesnažit se vyřešit vícero věcí najednou. Pomoci vám může i seznam úkolů, v němž si je můžete priorizovat a postupně vyškrtávat jako ukončené. Nezapomeňte si na každý úkol vyhradit i přibližný čas, abyste se zbytečně nezabývali nepodstatnými věcmi, nýbrž se snažili řešit jen to, co máte.
  4. Snažte se odhalit věci, které by vás mohly vyrušovat a eliminujte je na minimum. Na práci se musíte připravit předem. Pokud víte, že vás tlačí termín odevzdání úlohy, ale irituje vás nepořádek doma, nezačnete přece mýt podlahy. Činnosti je třeba umět naplánovat. Zkuste jít pryč z domu a najít útočiště, kde byste na úkolu mohli klidně pracovat. Když jej úspěšně zvládnete a odevzdáte, můžete se s čistým svědomím pustit do úklidu.

Konec odkládání, čas k sebrání se

Odkládáním povinností na později neušetříte žádný čas navíc. Zbytečně se dostáváte pod tlak a zvyšujete si hladinu stresu, přičemž čas, který byste mohli po splněném úkolu využít plnohodnotněji, promrháte na nepodstatné věci, jen abyste se vyhnuli zodpovědnosti. Je třeba si odpovědět na jednoduchou otázku: Kdo má z takovéhoto jednání prospěch?

Zapamatujte si:

  • Prokrastinace je chorobné odkládání povinností na později. A nemocí je přece třeba se zbavit.
  • Proti každému zlozvyku jde bojovat. Kde je vůle, tam je cesta. Musíte se jen překonat a zapřít.
  • Bez motivace to nepůjde. Už na samotném začátku práce musíte vědět, k čemu se chcete dopracovat. To vás může během procesu motivovat.
  • Nadřízené nezajímá, zda máte doma pořádek, nebo zda jste viděli všechny novinky v kině. Očekávají od vás reálné výsledky práce dodané včas.
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář