Myšlenky vám neuspořádaně běhají sem a tam. Neustále od vás někdo něco žádá a v práci máte jeden termín za druhým. Jste si vědomi, že tento tlak společnosti již déle nezvládnete unést na ramenou. Znáte to? Zkuste mindfulness. Pomůže vám eliminovat stres a vypořádá se se zmatkem ve vaší hlavě. Jednoznačně změní vaše chaotické bytí a zpříjemní vám život v práci i doma.

Co to vlastně je?   

Mindfulness v doslovném překladu znamená všímavost. Tato technika meditace se soustřeďuje na všímání si dané chvíle. To znamená, že byste se měli pokusit udržet vědomí přítomné v aktuálním okamžiku a sladit se s myšlenkami, city, tělesnými pocity a prostředím kolem sebe. Principem mindfulness je soustředit se naplno jen na to, co probíhá nyní a v tomto okamžiku – ne na to, co již bylo, nebo teprve přijde.

Základní úroveň přirozené všímavosti má každý jeden z nás. Technika všímavosti spočívá v přesunu vnímání věcí z úrovně podvědomí na úroveň vědomí. Čím vědoměji budeme ovládat fungování našich psychických procesů, tím efektivněji dokážeme v životě fungovat a šetřit energii. Cílem je naučit se žít ve skutečné realitě a pro daný moment.

TIP 

Jděte na procházku a soustřeďte se naplno jen na přítomný okamžik. Snažte se vnímat přírodu kolem vás, barvy a vůně. Nepřemýšlejte nad tím, co bude za 5 minut, ani co je ještě třeba udělat. Nepřemýšlejte nad cestou. Vnímejte naplno sebe, svůj pohyb, dýchání a věci kolem.

Kdo stojí za zrodem?

Tvůrcem úspěšné meditační techniky je Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn, který v roce 1971 získal titul PhD. v molekulární biologii na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Program MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) se zrodil v roce 1979 během jeho působení na lékařské fakultě v Massachusetts. Ve svém výzkumu se zaměřoval prioritně na interakce mysli a těla během různých stresových situací. V průběhu výzkumu se snažil pomocí aplikace tréninku meditace ve formě všímavosti zredukovat míru dosahovaného stresu. Klinické studie se věnovaly různým oblastem a životním situacím, které dokázaly vyvolávat stres.

TIP

Doporučujeme přečíst si alespoň jednu knihu napsanou Prof. Dr. Jonem Kabat-Zinnem. Pokud nevíte, kterou začít, určitě sáhněte po titulu Život samá pohroma (v originálním znění Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness). Dočtete se v ní o základní myšlence a způsobech praktikování systému mindfulness.

Vyplatí se aplikovat všímavost i v práci?

Technika všímavosti nám pomáhá soustředit se v aktuální chvíli pouze na jedinou věc, kterou právě řešíme. Na základě toho nás učí, jak se vyhnout rozptýlení. Přímo tak napomáhá zvyšovat hladinu koncentrace, díky čemuž efektivněji řešíme úkoly. Vědci dokonce přišli na to, že technika všímavosti zvyšuje podíl hustoty šedé hmoty mozku v oblastech, které ovlivňují učení, paměť a empatii.

pracujici-muz

Meditace pomáhá potlačovat negativní myšlenky, zejména na základě uvědomování si přítomného okamžiku. Mysl je tak osvobozena od vzpomínek na minulost a budoucnost, přičemž se může přednostně věnovat pouze bytí v současnosti. To znamená, že dokáže zabránit vzniku stresu z myšlenek, které by se zabývaly již uskutečněnými činnostmi nebo úkoly, které je teprve potřeba udělat.

Všímavost může být nápomocná i při budování dobrých vztahů na pracovišti. Meditace umožňuje pochopit a rozpoznávat vlastní emoce, což se odráží ve zvýšeném emočním kvocientu člověka. Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně meditují, mají vyšší míru soucitu a pochopení, přičemž také jednodušeji navazují mezilidské vztahy.

TIP

Meditace je vhodná pro každého a čím dříve s ní začnete, tím dříve se naučíte odbourat stres ze života. Nejlepší je věnovat se jí hned ráno po probuzení. Nepotřebujete k tomu žádné speciální přípravy. Stačí se jen pohodlně posadit a opřít. Ruce mějte volně spuštěné podél těla, nohy by se měly dotýkat země, oči mějte zavřené. Jde o to, abyste dokázali procítit sebe sama. Soustřeďte se jen na hluboké nádechy a postupné výdechy. Na konci meditace si promněte dlaně a přiložte na přimhouřené oči. Pomalu je otevřete a dlaně dejte pryč. Ze začátku vám budou během meditace v hlavě vířit různé myšlenky, ale čím častěji budete meditovat, tím dříve se vám mysl uvolní.  

Proč do toho jít?

Základním principem techniky všímavosti je dostat mysl z neklidu do klidného stavu. Různé vědecké výzkumy prokázaly, že stres je zdrojem spousty chorob. Kromě toho dokáže vyvolat depresivní a úzkostné stavy a může být i příčinou nespavosti. Pokud bychom se v práci zaměřili opravdu jen na to nutné a pokusili bychom se být více všímaví vůči danému momentu, dokázali bychom eliminovat stres, který by v nás během dne mohl eskalovat.

Přidáte se i vy ke světovým gigantům jako je Google, Apple, Yahoo nebo Starbucks, kteří v rámci základních zaměstnaneckých benefitů proplácejí zaměstnancům i kurzy zaměřené na všímavost mysli?

Pamatujte si: 

  • Žijte pro přítomný okamžik. Naplno, v tom jediném momentě, bez utíkajících myšlenek. 
  • Nepoddávejte se stresu a eliminujte jej pomocí meditace. 
  • Meditace vás naučí pochopit sebe sama a stát se produktivnějším. 
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář