Šťastný zaměstnanec rovná se výkonný zaměstnanec. Čím přívětivější prostředí svým podřízeným vytvoříte, tím je větší šance, že budou pracovat s vyšším nasazením. A věřte, že výkonnost stoupá tím víc, čím osobnější prostředí na člověka v práci čeká. Jak tomu pomoci?  

Možnost volby rozvíjí motivaci 

Zaměstnanci podávají lepší výkony, pokud mohou spolurozhodovat o svém pracovním prostředí. K takovému závěru dospěla i Diane Hoskins, výkonná ředitelka firmy Gensler, která se zaměřuje na architektonické řešení a interiérový design kanceláří. Před několika lety podnikla renomovaná firma zajímavý průzkum. Vyšlo najevo, že možnost výběru a zachování určité autonomie pracovníků nejenže pomáhají zlepšit efektivitu práce, ale i motivací lidí. Analýza potvrdila, že zaměstnanci, kterým firmy umožňují rozhodovat, kde a jak budou pracovat, jsou se svou prací spokojenější, dosahují lepších výsledků a také vedení společnosti vnímají mnohem pozitivněji.  

kancelarsky-prostor-zena-pocitac-okno-pult

Kancelářský nebo pracovní stůl podle vlastního gusta?

K podobným zjištěním dospěl i britský psycholog Christian Jarrett, který dlouhá léta spolupracuje s BBC. Je zastáncem myšlenky, že kvalitní pracovní prostředí má být na míru šité zaměstnancům. Jak říká, prostor, který „okupujeme“, do velké míry formuje naši osobnost i chování. Jde o důsledek psychické pohody a možnosti pro kreativní rozlet. Jarrett ve svém blogu upozornil na experiment se 47 londýnskými pracovníky, který uskutečnila poradenská společnost Identity Realization. Zaměstnancům dala možnost zařídit si kancelář podle vlastního gusta – vyzdobit ji květy a obrazy, které si přáli mít ve vlastním pracovním prostoru. A výsledek? Ukázalo se, že produktivita těchto lidí v porovnání s jinými zaměstnanci stoupla o 32 %. 

Věděli jste, že? 

Kanceláře společnosti Facebook jsou příkladem toho, jak zapojit zaměstnance do tvorby dispozice a výběru zařízení. V centrále firmy si lidé mohou přizpůsobit řešení, výšku stolu nebo celkovou konfiguraci svého pracovního koutku. Stejně fungují celé týmy – mohou si upravit pracovní prostředí podle aktuálních potřeb skupiny, která se podílí na projektu. 

Světlo a rostliny – ingredience pohody 

Ergonomické a příjemné vybavení kancelářského prostoru je jedna věc, pohodu zaměstnance však ovlivňují i jiné faktory. Jedním z nejdůležitějších je přirozené denní světlo. I proto se mnoho lidí doslova bije o místo u okna. Průzkum profesora Alana Hedgea z Cornellovy univerzity ukázal, že pracovníci, kteří mají kancelářský stůl v blízkosti oken, mají až o 84 % méně problémů s bolestmi hlavy, únavou očí nebo rozmazaným viděním. Slunce totiž ovlivňuje naše biologické hodiny, takzvaný cirkadiánní rytmus. Dostatek denního světla jednoduše pomáhá našemu organismu správně regulovat spánkové a aktivní fáze našeho dne, a tedy i úroveň stresových hormonů, fungování metabolismu a kvalitu spánku. Tím se posiluje koncentrace i výkon v práci.

pocitac-kvetiny-kvetinac-kava-stul

I potřeba obklopovat se zelení je člověku vlastní od nepaměti. V lidském světě totiž vládne fenomén zvaný biofilie, tedy přirozená lidská náklonnost k přírodě a přírodním prvkům. Vícero psychologických výzkumů ukázalo, že mozek má už při pohledu na zeleň schopnost „přepnout“ do relaxačního módu. Díky tomu se v organismu sníží hladina stresu. Svět ovšem vnímáme i sluchem nebo hmatem. Současné moderní kanceláře se proto soustředí i na smyslové zážitky, například na zvuk tekoucí vody, šum větru, zvuky nebo vůně lesa. 

7 pravidel dobré kanceláře 

Samozřejmě situace při rozdělování kancelářských míst zaměstnancům není nikdy ideální. Každý má totiž individuální potřeby i preference, kde by chtěl mít pracovní stůl. Optimální sezení je vzhledem k možnostem dispozice mnohokrát omezené. Vyjít zaměstnancům vstříc však můžete rozličným způsobem. Co byste měli dodržovat?

  • Pracovní prostor pro jednu osobu by měl mít minimálně pět metrů čtverečních. 
  • Je dobré mít poblíž alespoň jednoho kolegu, s kterým může člověk komunikovat. Kvůli nerušené práci však zaměstnanec ve svém bezprostředním okolí dokáže vnímat jen dva lidi a nikdy ne více než čtyři. 
  • Je dobré sedět zády ke stěně, která vytvoří dojem jakéhosi bezpečí a zázemí.  
  • Nad pracovním stolem by nemělo chybět kvalitní osvětlení. 
  • Na oddělování prostorů nebo zón je vhodné použít polootevřené stěny. Propouštějí světlo i do hlubších částí dispozice a zbytečně nevytvářejí těžkou „hradbu“. 
  • Mezi pracovními stoly by neměl chybět oddychový koutek, ideálně s pohodlným sezením. 
  • Dovolte zaměstnancům, aby si své pracovní stoly zkrášlili podle vlastní chuti soukromými věcmi, jako jsou fotografie, květiny, obrázky nebo jiné drobnosti.
kancelar-muz-obrazy-svetlo-pocitace-stul-zidle

Vyřeší to hot desking? 

Mít pracovní stůl na ideálním místě je poměrně složité. Jenže trávit několik hodin denně u jednoho stolu může mít také negativní důsledky pro naše zdraví i pro efektivní fungování kanceláře. I proto se v mnohých moderních firmách ujal takzvaný hot desking nebo desk sharing, tedy v překladě „sdílení stolů“. Tato myšlenka je založená na různém typu aktivit, kterým se v průběhu dne zaměstnanci věnují. Pokud mají týmovou schůzku, tráví čas v zasedačkách nebo v meetingových zónách. Když potřebují pracovat, rezervují si některý z volných stolů. Na jedné straně jim to dává možnost se více hýbat, fungovat flexibilněji, více se socializovat a trávit čas v různých prostředích, což je z hlediska psychohygieny určitě velmi prospěšné. Na druhou stranu mnohým při tomto typu práce chybí právě osobnější klidný koutek, který by mohli považovat za „svůj“. Čas zřejmě ukáže, jestli toto řešení pomůže firmám při organizování vlastních kancelářských prostor. 

zena-notebook-tabule-stul-sesit

Aktivní kancelář 

Příkladem hot deskingu může být nadnárodní realitně-poradenská společnost CBRE. V jejích kancelářských prostorách v Los Angeles pracovníci paradoxně nemají přidělené žádné stoly, i tak ale dosahují velmi vysoké spokojenosti a dobrých výsledků. Firma svým zaměstnancům nabízí 15 různých typologií pracovního prostředí, například společné pracovny, relaxační lounge zóny nebo soukromé zasklené „enklávy“ pro nerušenou práci. Vše je důsledně propojené pomocí mobilní technologie.  

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář