Hot desking, desk sharing, sdílená kancelář nebo dělené pracovní místo je trend, který nabírá na popularitě převážně v zahraničních firmách. Pokud jste se s tímto pojmem doteď nesetkali, jde o to, že jedno pracovní místo připadá obvykle na dva, případně více zaměstnanců. Ti se mohou plnohodnotně zastoupit během dovolené, nemoci nebo při práci na částečný pracovní úvazek. Jak je na tom s hot deskingem Česká republika a jaké výhody v něm vidí zaměstnavatelé?

pracovni-neporadek-zidle-stoly-lampy-technika

Takový běžný pracovní den

Představte si situaci, kdy jeden zaměstnanec musí strávit s klientem den mimo kancelář nebo nečekaně onemocní. Za běžných okolností je jeho židle v kanceláři prázdná. Při hot deskingu je tomu naopak. Pokud jeden kolega není v práci přítomen, na jeho místo zasedne další a plynule pokračuje v řešení nedokončených úloh.

Hot desking proto můžeme definovat jako systém uspořádání kanceláře, který je efektivní pro samotného zaměstnavatele a mnohokrát i pro zaměstnance. Na první pohled se může zdát, že hot desking je v pracovním světě horkou novinkou. Pojem je však známý (minimálně v zahraničí) od 80. let.

Výhody hot deskingu

Šetření nákladů

Nezanedbatelným plusem pro zaměstnavatele je šetření nákladů a pracovních míst. V případě, že má kancelář méně stolů než zaměstnanců, může si dovolit fungovat v menším prostoru. S tím přirozeně souvisí menší výše nájemného, poplatků za energie nebo investice do technického vybavení.

Skvělý trénink pro mozek

Odborníci se shodují v tom, že hot desking je účinnou prevencí před Alzheimerovou chorobou. Sdílené pracovní místo je opakem stereotypu a tím, že plníte nové pracovní úlohy za kolegy, procvičujete vaše mozkové buňky.

Více pracovních úloh, více zručnosti

Hot desking a jednotvárnost nejdou dohromady. Prostřednictvím tohoto systému mají kolegové možnost nahlédnout do práce toho druhého a rozšířit si svou praxi. Zaměstnavatel tak vlastně získá dva kvalifikované zaměstnance – a v případě nemoci jednoho z nich může druhý bez problémů dokončit práci za svého kolegu.

stul-zidle-pracovni-misto

Nevýhody hot deskingu

Chybí týmový duch

V běžné kanceláři se mezi kolegy budují vztahy a při řešení problémů nastává prostor na úzkou spolupráci. Pokud zaměstnanec sedí každý den u někoho jiného, nedá se mluvit o budování týmového ducha a lidé vedle sebe jsou si mnohem více cizí.

Žádný prostor na odkládání

Zaměstnanci si u hot deskingu musí nosit všechny potřebné dokumenty s sebou a nemají fixní odkládací prostor jako v klasické kanceláři. Jednoduše řečeno, co si s sebou nezabalíte, to prakticky nemáte. O luxusu, jakým je vytáhnout energetickou tyčinku ze šuplíku nebo nabíječku, když máte vybitý mobil, můžete jen snít.

Neosobní kancelářské prostory

Další nevýhodou hot deskingu je neosobní místo v kanceláři. Žádné fotografie rodiny na pracovním stole ani oblíbený hrnek se sbírkou per z letních dovolených. Sto lidí, sto chutí. Pro většinu zaměstnanců však takové prostředí působí stroze a nemusí v sobě najít dostatek motivace na dokončení úloh.

sdilene-pracovni-misto-notebook-zena-muz

V České republice jen výjimečně

Trend sdíleného pracovního místa preferují spíše zaměstnavatelé v západní Evropě. V České republice a ve východoevropských krajinách tento pojem stále není příliš známý, i když mu už některé firmy daly šanci. I přesto jde vždy o zanedbatelné číslo. Výhody v hot deskingu vidí především mladí zaměstnanci, lidé studující během práce, stejně tak si tento způsob ale umí představit i maminky po návratu z mateřské dovolené, kterým vyhovuje práce na kratší úvazek.

Autor

Rob, čo ťa baví, a už nikdy nebudeš musieť pracovať. Pre mnohých klišé, pre Adriánu splnený sen od tej chvíle, keď sa zo „šuflíkových čarbaníc” stali publikované články. Písanie je relax, neustály prísun nových vedomostí a pocit maximálnej spokojnosti v jednom. Zariaďovanie, dizajn a architektúra sú výzva :)

Napsat komentář