Coworking je globální fenomén

Umíte si představit, že byste nechodili pracovat pořád do stejné kanceláře? Pro někoho je to jen představa, ale jiní v této realitě žijí denně. Coworking se může stát pravidelnou součástí života těch, kteří pracují na volné noze, na dálku, nebo spouštějí startup. Nefungovalo to tak ale vždy.

Co stálo za zrodem prostorů?

Sdílené pracovní prostory nejsou ve světě žádnou novinkou. V umělecké sféře bylo běžným zvykem sdílet společné pracovní prostory pro tvorbu a vzájemně se tak inspirovat. Předchůdci oficiálních sdílených prostorů byly tzv. hackerspaces. Jedním z nejstarších známých je C-base, která byla založena v Berlíně v roce 1995.

Dnes již zažitý název coworking ovšem vznikl až o deset let později a prvním oficiálním sdíleným prostorem bylo San Francisco Coworking Space. Zásluhu na tom má softwarový inženýr Brad Neuberg, jehož v roce 2005 sužovala těžká finanční situace. Pracoval na zrodu své společnosti, přičemž se cítil sklíčeně a hledal prostory poskytující pocit nezávislosti, ale v komunitě s ostatními.

V témže roce Neuberg kontaktoval své známé v San Francisku, kteří spravovali budovu Spiral Muse. Dovolili mu pronajmout si prostory na 2 dny v týdnu, aby je mohl sdílet s dalšími lidmi, kteří neměli zájem o dlouhodobý pronájem kancelářských prostor. Koncept se časem uchytil a stal populárním i ve světě.

Coworking = nová naděje pro začátek

Aktuálně je to globální fenomén, přičemž roční míra růstu sdílených pracovních prostorů dosahuje úrovně až 24,2 %. Coworking poskytuje příležitost a zázemí všem bez rozdílu. Nezáleží na tom, zda jste jednotlivec, nebo pracujete pro korporát. Zde jsou dveře otevřené všem. Tento koncept má v sobě něco víc, než jen lidi pracující na stejném místě.

Důkazem toho je, že řada velkých společností, které jsou dnes na trhu lídry, začínala také ve sdílených pracovních prostorech. Travis Kalanick a Garrett Camp se setkali v coworkingu, aby společně vyřešili krizi taxi služby v San Francisku. Výsledkem této spolupráce je Uber, který aktuálně působí ve více než 51 zemích. Mike Krieger a Kevin Systrom vyvinuli za 8 týdnů v prostorách coworkingu aplikaci Instagram, kterou určitě není třeba představovat.

Co hledat pod tímto pojmem?

Coworking je nový způsob práce a sdílení v jednom. Prostor je navržen tak, aby nabídl dynamické prostředí produktivním lidem pro spolupráci bez korporátních omezení. Přímo souvisí s původním konceptem Neuberga, jenomže od té doby se vyvinul do decentralizovaného společenství, které sestává ze společných hodnot, jako jsou otevřenost, spolupráce, dostupnost a udržitelnost.

Tento název není jen všeobecná fráze, která se používá k popisu podniku nebo organizace, věnující se tomuto konceptu. Prostory představují kritický základ infrastruktury pro nové a rostoucí pracovní síly lidí, kteří pracují tam, kde chtějí, tehdy, kdy chtějí, tak, jak chtějí a pro to, pro co chtějí. Vztah mezi pracovním prostorem a jeho členy je v první řadě založen na hodnotách, které je pohánějí vpřed.

Má to více pro nežli proti

Sdílený prostor může být ideální volbou pro začínající podnikatele. Náklady na pronájem prostor jsou srovnatelně levnější, než kdybyste si pronajímali vlastní prostory, v rámci kterých musíte myslet ještě i na režijní náklady. Kromě toho jste ušetřeni i počátečních nákladů při zařizování.

Mnohé prostory ke spolupráci jsou ve vysoce profilovaných centrálních obchodních zónách se snadným přístupem k dopravě, kavárnám, nákupům a posilovnám, kde by se nezávisle od sebe pronajímaly samostatně. Jako majitel malé firmy se nikdy nebudete muset starat o zásobování toaletního papíru nebo o volání kvůli opravě Wi-Fi, protože je o všechno postaráno.

Je to také velký stimul pro přilákání špičkových talentů, protože prostory na spolupráci často organizují různé společenské akce, workshopy, obědy a jiné vzdělávací nebo společenské aktivity pro své členy.

Nezávislým spolupracovníkům nabízejí ztracenou svobodu, přičemž pracují se všemi výhodami produktivního kancelářského prostředí a zároveň mohou být součástí komunity lidí s podobným zaměřením. Coworking je perfektní řešení pro ty, kteří by jinak byli nuceni pracovat sami doma nebo v hlučné kavárně a cítili by se izolovaně.

Vzhledem k tomu, že coworking prostory jsou plné zajímavých a ambiciózních lidí, pracujících ve všech typech podniků, může být vstup do tohoto prostoru skvělý způsob, jak si vytvořit nová přátelství, setkat se s potenciálními klienty, nebo dokonce objevit nové obchodní partnery.

Kde hledat coworking?

Sdílené pracovní prostory můžete najít v každém větším městě, přičemž jejich vznik je jen přirozenou reakcí na realitní a pracovní trh. Prioritní myšlenkou není vytvořit administrativní prostory, jež se podobají Open Space Office. Prostory mají v první řadě spojovat lidi, kteří ve svém pracovním životě čelí stejným výzvám.

Tuto ideu v sobě nese i Design Friendly open ateliér, jenž vznikl z potřeby spojit roztříštěnou obec interiérových designérů a architektů v Praze. Koncept se snaží nabídnout kreativní prostor plný inspirací, možností vzdělávání a také odpočinku. Open ateliér nabízí svým klientům kromě příjemné atmosféry rozsáhlou knihovnu, vzorkovnu materiálů, rokovací místnost a veřejnou kavárnu. Prostor byl především určen pro interiérové designéry a architekty, ale vítáni jsou tu všichni. To dokazuje i vkusně zařízený pracovní prostor, kde si své místo může najít každý, kdo chce zapadnout do této živé sociální sítě.

Foto: city-dog.cz

Skutečně inspirativní prostory, které dokáží nastartovat i vaše podnikání, můžete najít v síti coworking center Impact Hub, která sídlí nejen v Praze, ale i v Brně. Hub, to nejsou jen pracovní prostory, které vám poskytují zázemí plně vybavené kanceláře. Je to správně namíchaná kombinace kancelářských prostor, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. Zakladatelé se snaží podporovat trvale udržitelné podnikání a poskytují prostor i pro neziskové organizace. A nad tím vším drží ochrannou ruku byznys mentor. Tento coworking funguje jako součást mezinárodní sítě, což vám umožní posunout váš byznys až za hranice napříč kontinenty.

Foto: officelovin.com

Coworking prostory nejsou určeny pouze pro začínající podnikatele. Nabízejí vhodné zázemí i společnostem, které ocení flexibilitu při neustále se měnícím počtu lidí v týmu. Takové prostory nabízí i administrativní budova Pressburg Tower na Plynárenské ulici v Bratislavě. Prostory jsou vhodné pro společnosti hledající variabilní kanceláře od rozlohy 150 m2, přičemž své místo si zde najdou i freelanceři, kteří by měli zájem o menší prostory. Nájemníci mohou využívat veškerých výhod kanceláře v moderní a komfortní budově, přičemž se nemusí vázat dlouhodobými nájemními smlouvami.

Zajímavý koncept vznikl i na Račianské ulici v Bratislavě. Coworking Cvernovka nabízí nejen příjemný prostor pro práci, ale i dětský koutek s profesionálním dohledem pro vaše ratolesti. Již nemusíte sedět za jídelním stolem a neustále zvedat pohled od počítače, zda je s vaším dítětem vše v pořádku. V těchto prostorách to zařídí za vás. Pochopitelně jsou zde vítáni i lidé bez dětí. V budově se nachází řada ateliérů s kreativci, co nabízí mnoho možností zajímavých spoluprací.

Foto: startitup.sk

Sdílené prostory pro práci nejsou zdarma, na rozdíl od kavárny, kde zaplatíte jen za útratu. Přesto je to stále levnější než pronájem vlastní kanceláře. Nevýhodou coworkingu mohou být i stejné druhy rozptýlení, jaké zažíváte v kanceláři. Rušení při práci jinými lidmi, hluk a ztráta soukromí. Předtím, než se rozhodnete pro tento koncept, zvažte, jaká jste osobnost a jaký je váš pracovní styl.

Zapamatujte si:

  • Ne vždy je nutné být zavřený mezi čtyřmi zdmi a sám. Ty nejlepší nápady zvyknou vznikat v komunitě u běžných rozhovorů.
  • Coworking, to není jen popis nového způsobu, jak zařídit pracovní prostor. Je to rozsáhlý koncept, který stojí pevně na daných hodnotách.
  • Pokud jste teprve na začátku, neuzavírejte hned dlouhodobé smlouvy o podnájmu. Ohlédněte se ve svém okolí po sdílených prostorách. Možná načerpáte i dodatečnou inspiraci potřebnou k rozběhu.
  • Být informován a nacházet se v centru dění je dnes nutný základ pro start úspěšného podnikání. Zde můžete najít jistotu, že v tom nejste sami.
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář