Neexistuje definitiva, pokud jde o vytvoření ideálního pracovního prostoru. Společnosti mají různé potřeby a cíle. Co funguje v jednom prostředí, nemusí v ostatních, a naopak. Proto je velmi důležité pokusit se najít správný poměr při zařizování pracovního prostoru, aby dokázal poskytnout nejen místo pro pracovní skupiny, ale zabezpečil i soukromí jednotlivcům.

Inovativní návrh nábytku může být jedním z aspektů, které výrazně změní pracovní prostor. Hlavní kusy v kanceláři se nemění. Na vytvoření pracovního prostoru budete i nadále potřebovat stůl a židli. Funkčnost nábytku se ovšem doplnila o cíl definovat pracovní prostředí a nabídnout variabilitu. Správný výběr nábytku a jeho rozmístění tak může vypovídat o tom, jaké pracovní prostředí chcete nabídnout.

Na začátku se každý snaží najít odpovědi. Půjdeme podle tradičního modelu a maximalizujeme počet soukromých kanceláří, nebo upřednostníme moderní přístup a vytvoříme tak specializované a rozsáhlé prostory na skupinovou spolupráci? Už dávno neplatí, že jedna rovná se jedné. V dnešním moderním světě dokážou architekti a designéři vytvořit na jedné ploše prostor nekonečných možností.

Agilní kancelář nebo agilní pracovní prostor

Bude to deset malých kanceláří, nebo jeden velký otevřený prostor? Potřebujeme dvě malé zasedačky, nebo jen jednu velkou? Zapomeňte na nerozhodnost v počtu. Skutečné kancelářské prostory budoucnosti jsou „agilní“ a mají vše v jednom. V závislosti na zadání mohou pracovníci využívat přizpůsobitelné prostředí a interaktivní funkce, které definuje vynalézavost, jako například modulární nábytek, přenosné stěny a odnímatelné korkové desky.

Společnosti od zaměstnanců očekávají dosahování maximální produktivity, inovativní nápady a kolektivní přístup. Otevřené pracovní plochy nabízejí prostor na socializaci a kolektivní práci, přičemž využívají daný prostor efektivně. Na druhé straně je však vyšší produktivity dosahováno v uzavřených tradičních kancelářích, které poskytují dostatek soukromí a prostor pro koncentraci. Řešením může být flexibilní pracoviště.

porada-lide-tabule-stul-kolegove-notebooky

Agilní pracovní prostory vznikly jako směs kreativity a technologie. Je to pracovní prostředí, které je prostorově efektivní, produktivní, a přesto živé. Kombinací soukromých kancelářských prostorů a sdíleným pracovištěm vznikl hybridní model, který zabezpečuje chybějící funkčnost flexibility prostoru. Umožňuje uživatelům pracovního prostoru dosahovat vyšší produktivity bez ohledu na projekt, úlohu nebo zařazení do skupiny.

Během plánování kanceláří nikdy nevíte, jakým požadavkům budete čelit z dlouhodobého hlediska. Pomocí flexibilních prvků a modulárních systémů budete pokaždé umět remodelovat prostory tak, aby co nejlépe vyhovovaly současným požadavkům.

Pojem „flexibilní design kancelářských prostor“ je čím dál více zmiňovaný, a také proto mnoho společností na trhu přehodnocuje stav současných pracovních prostředí. Mnohé studie dokázaly, že pokud firmy dovolí zaměstnancům, aby pracovali kdy a jak chtějí, zvyšuje to zároveň jejich produktivitu. Nabídka flexibilního kancelářského prostředí přináší užitek zaměstnancům i zaměstnavatelům – především proto, že místo zaměstnanců, kteří se zaměřují na čas a docházku, se soustředí více na výsledky a výkon, které zlepšují produktivitu, myšlenky a kulturu společnosti.

Výhody plynoucí z flexibility prostoru

Jednou z hlavních výhod agilní práce je zvýšená produktivita. Poskytování prostředí založeného na aktivitách a umožnění jednotlivcům pracovat z libovolného nastavení, které si zvolí, nabízí bezproblémovou kombinaci zaměřené, společné a tvořivé práce, což vede k lepší produktivitě. Výzkum společnosti BPS World zjistil, že 67 % agilních podniků zaznamenalo značný nárůst produktivity – v některých případech až o 20 %.

Mnohé společnosti utrácejí peníze za kancelářské prostory, které jsou nedostatečně využité. Hledají rozlehlé prostory s mnohými malými místnostmi pro velký počet zaměstnanců. V konečném důsledku by společnostem ale postačovaly poloviční prostory, než jaké reálně zabírají. Flexibilní kancelářské místnosti bourají zažité způsoby myšlení. V těchto kancelářích není potřebných deset nových stolů pro deset pracovníků, a právě z toho důvodu tento trend v zařizování pomáhá šetřit náklady.

Navrhování nové kanceláře přináší příležitost vytvořit ekologičtější a inteligentnější kancelářské prostředí. To může výrazně zlepšit udržitelnost a zároveň snížit náklady a environmentální stopu společnosti.

designova-kancelar-kvety-rostliny-lampy-stoly-zidle-okna

Je nutné vytvořit efektivní a optimální pracovní zátěž, v které se tým může cítit energicky a motivovaně. Nejenže skvělá kancelářská strategie může zvýšit produktivitu a morálku, ale také může pomoci prosazovat a posilovat firemní identitu.

Agilní práce je klíčem ke zvyšování tvořivosti a inovací na pracovišti. Efektivní strategie kancelářského designu může pomoci stimulovat rozdílné úrovně myšlení tím, že poskytuje prostředí, které přispívá k potřebám zaměstnanců, a tím udržuje pracovníky zapojené do práce. Flexibilní fyzický pracovní prostor také umožňuje technologii přizpůsobit se potřebám pracovníků, kteří ji používají.

Tip: Pokud vás firemní rozpočet nepustí do rozsáhlejší rekonstrukce pracovních prostor, jako je například instalace pohyblivých stěn, existuje i méně náročnější řešení. Investujte do modulárních kancelářských sestav, které můžete umístit doprostřed místnosti. V centru dění tak zabezpečíte místo pro skupinu lidí, kteří se potřebují spolupodílet na plnění úloh. Po okrajích místnosti, resp. přímo na stěny můžete připevnit desky do výšky minimálně 130 cm, díky kterým zase vznikne prostor pro jednotlivce. Zaměstnanci tak budou mít na výběr, jestli se chtějí socializovat a sedět, nebo se potřebují koncentrovat a mohou při tom stát.

Být flexi je stále více sexy

Agilní práce se stává čím dál tím populárnější a stále více se považuje za atraktivní model. Dnešní nejinovativnější pracovní prostory zahrnují mobilitu. Notebooky, smartphony a spolehlivé WiFi připojení znamenají, že se pracovníci mohou rozloučit s pevným místem. Vše se může stát pracovním prostorem. Dokonce i podlaha. Kancelářští designéři a společnosti musejí přijmout flexibilní prostor, pokud jde o návrh pracoviště.

muz-stul-notebook-rostlina-vyhled-okno

Začlenění otevřených prostorů s nekonstantními stěnami nebo stoly může společnosti umožnit, aby se postupem času vyvíjela s technologiemi. Navrhování různých typů pracovních prostor by mělo odpovídat základním požadavkům skupin v kolektivu. Výsledkem by měla být kancelář, která může být nakonfigurovaná tak, aby vyhovovala měnícím se potřebám týmu nebo technologii.

Ale

Úspěch zavedení agilních pracovních prostor stojí hlavně na ochotě vrcholového managementu spolupodílet se na zabezpečování těchto procesů, jelikož v takových prostorách není flexibility dosahováno jen v prostoru, ale i v pracovním čase. Flexibilní pracovní prostředí není vhodné pro společnosti, které si potrpí na striktní dodržování hierarchické struktury. Častým problémem ve větších společnostech může být neochota managementu sdílet společné pracoviště se specialisty.

Další nevýhodou může být i nepřizpůsobivost zaměstnanců, kteří nedokáží pracovat bez stanovených struktur. Pokud se zaměstnanci neumějí rozhodovat sami a nejsou si vědomi nabízené svobody, mohou pociťovat frustraci z tohoto tlaku, jehož následkem by mohla být jejich klesající produktivita.

Zapamatujte si:

  • Dlouhodobě udržitelným trendem je flexibilní pracovní prostředí.
  • Ideální pracovní prostředí dokáže vyhovět skupinám i jednotlivcům.
  • Svoboda rozhodování ve výběru místa a způsobu práce pomáhá k růstu produktivity.
  • Modulární systémy přizpůsobující se potřebám týmů šetří náklady.
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář