Úspěchu na pracovišti se dá dosáhnout několika způsoby. Jedním z nich je tisíce let stará filozofie – feng-šuej. Podle ní ovlivňuje lidi okolí, v kterém se nacházejí, a proto už jen samotné zařízení kanceláře má velký vliv na produktivitu. Víte, jak upravit váš pracovní prostor tak, abyste měli dostatek pozitivní energie?

Energie přichází se zelenou

Zbavte se všech umělých rostlin, které máte v kanceláři. Vyměňte je za živé. Podle feng-šuej jsou rostliny přínosem pozitivní energie a odbourávají tu negativní. Stejně tak byste se měli zbavit rostlin, které mají suché listy nebo trny a nahradit je zelenými.

zidle-rostlina-okno-podlaha

Tip: Pěstujte ve vaší kanceláři amarylky, fíkusy, pokojové bambusy nebo zakrslé minirůže.

Zvolte vhodný materiál

Ideální materiál pro volbu stolu podle principů feng-šuej ve vaší kanceláři je dřevo. Na pracovišti vytváří přirozenou energii, podporuje kreativní a vizionářské činnosti. Kancelář je vhodné doplnit přírodními materiály v souladu s pěti prvky feng-šuej – dřevem, ohněm, kovem, vodou a zemí, proto umístěte na poličku například nádobku s kameny nebo na stěnu zavěste obraz s vodní plochou.

kameny-inspirativni-citaty-motivace

Zapomeňte na ostré hrany

U feng-šuej sehrávají důležitou úlohu tvary. Ani špičaté, ani hranaté nepřinášejí do kanceláře harmonickou atmosféru. Za čtvercovým stolem může stagnovat vaše energie, kulatým ale dosáhnete pravého opaku. Oblé křivky jsou symbolem neustálého pohybu v jednom koloběhu.

rostlina-okno-kulaty-stul-zed-svetlo-notebook

Tip: Představte si stoly amerických prezidentů s typickými ostrými hranami. Masivní pravoúhlé tvary evokují autoritativnost, disciplínu a neochvějnost.

Udělejte si místo na pracovním stole

U pracovního stolu trávíte během dne nejvíce času. Zda k vám budou přicházet nápady závisí na tom, jak stůl vypadá. Vybavte proto svou kancelář stolem s velkou pracovní plochou. Budete mít pocit svobody a podaří se vám lépe se soustředit na pracovní úlohy.

stul-notebook-ruce-papir-fotoaparat-kava

Správně otočený stůl

Otočte svůj pracovní stůl tak, abyste neseděli zády ke dveřím a vždy uviděli toho, kdo vstupuje do kanceláře. Dejte si pozor, aby se vaše pracovní místo nenacházelo v blízkosti sloupů nebo stěn, které jsou překážkami v úspěšné práci. Za zády byste neměli mít ani regály, které mohou působit rušivě. Toto pravidlo platí zvláště pro velké kanceláře s větším množstvím zaměstnanců, kde neustálé vybírání dokumentů z poliček ruší ostatní při práci.

Pryč s nepořádkem

Udržujte si pořádek ve své kanceláři, hlavně na pracovním stole. Odstraňte všechny nepotřebné papíry, podklady nebo časopisy, které jen zbytečně zabírají místo na pracovišti a obírají vás o pozitivní energii. Protřiďte si věci, které skutečně na stole potřebujete a vyhoďte i všechny papírky s poznámkami, které se vám na stole časem nahromadily.

notebook-kava-rostlina-poradek-drevo-pracovni-stul-ruce-clovek

Obklopte se barvami

Zapomeňte na tmavý nábytek a pusťte do vaší kanceláře více světla. Myslete na to, že byste už při prvotním zařizování kanceláře měli vybírat prosvětlený prostor a vhodné barvy. V zásadě platí, že barvy jako žlutá a hnědá vás podnítí k větší aktivitě, zelená a modrá podpoří vaši kreativitu a fantazii, červená s oranžovou jsou barvami produktivity a pomohou vám v práci pod tlakem. K vaší spokojenosti přispějí také detaily sladěné do světlých barev, například podložka pod myš nebo stojan na pera.

zidle-koberec-barvy-motto-zed-okno-svetlo

Tip: Koncept moderních kanceláří zařízených v bílo-černo-šedé nepůsobí v žádném případě harmonicky.

Zapamatujte si:

  • Odstraňte nadbytečný a tmavý nábytek.
  • Ukliďte si pracovní stůl, skříňky a poličky, které máte v kanceláři.
  • Pravidelně větrejte a pusťte do prostoru světlo.
  • Osvěžte kancelář barvami. Začněte maličkostmi, kupte si například stojan na pera v energické žluté.
  • Sundejte ze stěn všechny obrazy, které se vám nelíbí. Obklopte se oblíbenými, které podpoří vaši kreativitu a pohled na ně ve vás bude vzbuzovat radost.
  • Oživte pracovní prostor zelenými rostlinami. Starejte se o ně a dbejte na to, aby neměly seschlé listy.
bila-zed-muz-s-brylemi-lepici-plakat

Do zařizování kanceláře se pusťte krok za krokem. Hledejte optimální řešení a postupně malými změnami zkoušejte, co vás v prostoru pozitivně ovlivňuje. Pokud si nebudete vědět rady, jak kancelář změnit, požádejte o pomoc kolegu nebo známého, aby vám řekl vlastní názor na to, co na něj působí rušivě.

Autor

Dělej, co tě baví, a už nikdy nebudeš muset pracovat. Pro mnohé klišé, pro Adrianu splněný sen od té chvíle, co se ze „šuplíkových čmáranic“ staly publikované články. Psaní je relax, neustálý přísun nových vědomostí a pocit maximální spokojenosti v jednom. Zařizování, design a architektura jsou výzva :)

Napsat komentář