Množství start-upů začíná v garáži, internátním pokoji nebo v domě rodičů. Podobně jako korporace nebo jiné firmy i start-upy s přibývajícími klienty potřebují reprezentativní prostor. Jak si vyhrát s interiérovým designem, pokud na něj nemáte velký rozpočet, nechcete působit nudně, ale i tak stále profesionálně a udržet si start-up DNA? 

Místnost na poobědní spánek, oddychová zóna, automaty s neomezeným množstvím bonbonů a skluzavka mezi patry zní sice perfektně, ale takové vychytávky si nemůže dovolit kdokoli. Interiérovým designem Dropboxu nebo Instagramu se mohou inspirovat i menší start-upy. Lauren Geremia je v Sillicon Valley designérskou legendou, pro online magazín GQ se podělila o několik svých tipů: „Designování kanceláří je především o interpretaci značky a o tom, jak přinést firemní kulturu do života přes umění, nábytek, světlo a designové prvky.“ 

Dříve než se pustíte do plánování…

Kancelář má sice reprezentovat, ale především by měla být inspirativním místem pro práci. Než se do plánování pustíte, všímejte si způsobu, jakým pracuje tým. Jaké má zvyky, co potřebuje, co mu v kanceláři chybí. Větší radost, než je oddychová zóna, někdy způsobí oddělené prostory na telefonování. Pracují vaši zaměstnanci raději z domu, nebo z kavárny? Proč je tomu tak? Společnou diskusí rychleji dojdete k závěrům, které vás posunou dále. 

Společný prostor pro budování komunity

Společné prostory na brainstorming a týmová setkání jsou neoddělitelnou součástí start-up officů. Podporují týmovou spolupráci, transparentnost a vzájemnou komunikaci. Místo nudné zasedačky však mohou inspirovat. I s nižším rozpočtem dokážete vyčarovat atraktivní „meetingovku“. 

Začněte se stěnou. Holé cihly bez nátěru dodají meetingovce industriální design. Hra s dominantní barvou nebo s tapetou může změnit celou atmosféru místnosti. Pokud máte odvahu a hodí se to k vaší firemní kultuře, zavolejte umělce, který pro vás vytvoří murál. 

Pokreslene-steny-koberec-zidle-stoly-lampy-industrial
Foto: Startup: BigCommerce. Zdroj: builtinaustin.com

Vítej, open office

Otevřená kancelář bez zbytečných předělů je dnes už standardem. I navzdory tomu, že se názory odborníků na tento typ sezení liší a objevují se i první hlasy o rizikách open office pro výkon a mentální zdraví, pro start-upy je to stále nejideálnější forma. Samozřejmostí by měly být i výškově nastavitelné stoly. Dlouhodobé sezení má negativní vliv na zdraví. Je dokázané, že občasná práce ve stoje může zlepšit i produktivitu. 

Zamestanci-okna-pes-stoly-zidle-pocitace-sloup-cihly
Foto: Startup Bloomination.Zdroj: mashable.com

Přirozené světlo má pozitivní vliv na produktivitu i celkovou náladu. Postarejte se o to, aby bylo v pracovní části co nejvíce slunečního světla. Uděláte to například i tak, že nebudete prostor zahlcovat přeplněnými poličkami, skříněmi nebo jiným, zbytečně velkým nábytkem. Pokud potřebujete místnosti oddělit, například pro budky na telefonování nebo od sebe chcete oddělit týmy, vyhrajte si se sklem nebo prostrannými poličkami, které budou zaplněné minimálně. 

Alternativní materiály

Designové kousky jsou pro vás drahé? Co takhle udělat s týmem teambuilding, kde si ze starých dřevěných palet vyrobíte nové sezení, stolek nebo rovnou celý stůl do zasedačky? Takový nábytek má v sobě příběh vaší firmy a zároveň vypadá perfektně. 

Inspirujte se start-upem Quirky, který svou zasedačku pojmul opravdu netradičně. 

Zasedacka-stul-kancelarske-zidle-palety-sklo-svetlo-okno-obrazovka
Foto: Startup Quirky. Zdroj: mashable.com

Bez rostlin to nejde

Příroda by neměla chybět ani v technologických firmách. Rostliny zlepšují vzduch, snižují stres, podporují produktivitu a kreativitu a v neposlední řadě vypadají skvěle. Rostliny dokážou dát místnosti hloubku a zjemnit ji. Pokud v kanceláři nemáte člověka, který má rostliny vyloženě rád, raději si opatřete odolnější druhy. Pokud je občas zapomenete polít, nezabije je to.

Stoly-zidle-sklenena-stena-rostliny-kvetinace-podlaha
Foto: Kancelář Perpay. zdroj: technical.ly

Na co byste neměli zapomenout?

Nižší rozpočet neznamená, že váš office musí být nudný. I za malé peníze vytvoříte start-upovou kancelář s duší: 

  • Přirozené světlo by mělo být prioritou, ale nebojte se vyhrát i s umělým světlem. 
  • Alternativní materiály, staré dřevo nebo jiná upcyklace materiálu je nejen estetická, ale může podtrhnout i vaše hodnoty. 
  • Vyjádřete svou identitu na stěně – můžete si pohrát s barvami, uměním, tapetami nebo vlastním murálem.  
  • Rostliny do kanceláře patří, vyberte si takové, které se esteticky k interiéru hodí, no zároveň jsou nenáročné na péči. 
  • Míchejte styly, materiály a nebojte se vrstvit. 
  • Zůstaňte věrní své podstatě, hodnotám a identitě vlastní značky. 
Autor

Barbora je marketérka so srdcom, ktoré rado píše. Workoholička s občasnými sklonmi k prokrastinácii. Baví ju cestovanie, dizajn, knihy, joga a všetky možné inovácie v technologickom svete.

Napsat komentář