Budov s kancelářskými prostorami, které mají atypický design, na světě každým rokem přibývá. Při pohledu na ně máte pocit, že moderní architektura nemá hranice a při některých dokonce začnete pochybovat o principech geometrie a fyziky.

Tančící dům (Praha, Česká republika)

Dílo architektů Vlada Miluniće a Franka O. Gehryho by mělo být symbolem uvolňování československého národa ze socialistického sevření. Předlohou jim byl taneční pár Fred Astaire a Ginger Rogersová. Budova Fred je ta statičtější část s vyšším průměrem nahoře a je převážně z betonu. Skleněná budova s ladnými ženskými křivkami a se zúženým pasem je Ginger, která jako kdyby se o Freda opírala. Její do ulice vystupující nohy často zlobí mnohé kolemjdoucí, kterým ztěžuje přechod po chodníku.

V budově na břehu řeky Vltavy najdete několik kancelářských prostor, kavárnu, restauraci a na horní terase si můžete užít i výhled na Pražský hrad.

Foto: Tančící dům v Praze. Zdroj: cestovanie.sme.sk

Flatiron Building (New York, USA)

I místo mrakodrapů a pravoúhlých křižovatek v sobě skrývá nejeden architektonický skvost. Jedním z nich je budova Flatiron se soukromými kancelářemi, která stojí na rohu 5th Avenue a Broadwaye už od roku 1902. Trojúhelníkový tvar, který jí navrhl Daniel Burnham, láká i dnes turisty z celého světa.

Název nese podle tvaru žehličky (flatiron, z angl. překladu žehlička, pozn. red.) a její nejužší část na rohu ulic je jen 2 m široká. Spisovatel H. G. Wells pro budovu použil přirovnání „mohutné čelo lodi, která si razí svou cestu proti proudu Broadwaye“.

Foto: Budova Flatiron Building v New Yorku, která připomíná žehličku. Zdroj: maxpixel.net
Foto: Interiér budovy Flatiron Building v New Yorku. Zdroj: commons.wikimedia.org

Office Center 1000 (Kaunas, Litva)

10 patrová budova v druhém největším městě Litvy není ani tak zajímavá svým tvarem, jako fasádou. Je tvořená 4 500 skleněnými panely a každý z nich je součástí fascinující mozaiky. Tou je bankovka v hodnotě 1 000 litasů = bývalá měna Litvy.

Design budovy absolutně nezapadal do historického centra města, museli ji proto situovat na předměstí poblíž dálnice. To ale vůbec nebrání tomu, aby se jí turisté vyhýbali. Právě naopak, i díky večernímu osvětlení budovy se stává jednou z častých zastávek turistů. Její prostory využívají různé banky a jiné obchodní pobočky.

Zdroj: flickr.com

Slovenský rozhlas (Bratislava, Slovensko)

Obrácená pyramida v hlavním městě Slovenska patří zajisté k ikonám slovenské architektury. Navrhovaná i postavená byla ještě za socialistického režimu a už tehdy se vymykala konzervativním představám architektonické obce.

Budova se dostala do hledáčku nejen turistů, ale i hollywoodských režisérů. Např. John Moore, pod jehož vedením vznikly filmy jako Za nepřátelskou linií nebo Max Payne, si přišel prohlédnout prostory Rozhlasu.

Pyramida právem nese titul Stavba století a od roku 2017 je i Národní kulturní památkou. Kromě kanceláří jsou v ní nahrávací studia, koncertní síň i jedny z největších varhan na Slovensku.

Zdroj: pamiatky.sk

Další zajímavé stavby s kancelářemi

Robot Building (Thajsko)

Ve futuristické budově ve tvaru robota se nacházejí kanceláře Asijské banky.

Zdroj: architektur-fotograf.eu

Fisheries Building (Indie)

Slouží, jak jinak, Národní radě pro rybolov.

Zdroj: unusualplaces.org

The Big Basket (Ohio, USA)

Pracovat se dá i v kancelářských prostorách, které se nacházejí v budově tvaru piknikového košíku.

Zdroj: designingbuildings.co.uk
Autor

Tejto mamičke momentálne kraľuje dcéra Eliška. Aby však na rodičovskej dovolenke predčasne nezošedivela, venuje sa marketingu. Najviac sa kamaráti s perom a notesom a obklopuje sa detektívkami. Miluje prácu v kolektíve a teší sa, že sa raz k nejakej spokojnej partii pridá. Kým sa to však stane, rada by sa podelila o svoje skúsenosti z dizajnu, architektúry a pracovného života.

Napsat komentář