Pracovní prostor a fungování v něm se za poslední desetiletí změnily – a docela radikálně. Kdysi jsme pracovali v nudném a jednotvárném prostředí, kde se vedení o motivaci zaměstnanců ani nesnilo. Dnes je všechno jinak. Firmy zřizují eko kanceláře, organizují teambuildingy, dbají na pohodlí a spokojenost svých lidí – aby se cítili lépe, a tak podávali i adekvátní výkony. K tomu patří také relax na pracovišti.

Jeden z pěti dotazovaných pracovníků souhlasí, že mít prostor k malému resetu zvyšuje produktivitu. Týká se to především profesí, u kterých je nutná koncentrace, kreativní duch a které jsou prováděny hlavou, ne svaly.

U každého je ale potřeba odpočinku během pracovní doby individuální. Někomu stačí pouhá půlhodinka na kávu s kolegy, jinému projít se po místnosti. Další by rád po vydatném obědě na chvíli zavřel oči. I psychologové a personalisté se shodují v tom, že odpočinková zóna je nezbytná pro soustředění, potlačení stresu a pro zvýšení výkonnosti pracujících. Tím více, pokud svou práci dělají v open space kancelářích, kde se pořád něco děje. Jaké jsou tedy možnosti?

Hravá odpočinková zóna

Hra v práci zní na první pohled jako nesmyslná kombinace, že ano? V dnešní době ale nic není nemožné. Vyřádit se a přijít na jiné myšlenky než ty pracovní můžete i díky herní půlhodince. Na popularitě nabírá v práci stolní fotbal, šipky nebo konzola. Osvědčí se především u marketingových a jinak kreativních pracovníků.

Relaxační odpočinková zóna

Spánek v práci rovněž není podle některých zaměstnavatelů košer. Nuže, některé národy by nesouhlasily. Takoví Španělé si třeba svou odpolední siestu neodpustí. A Japonci? Ti dokonce mají přikázáno zdřímnout si během pracovní doby.

Prostory k tomuto druhu odpočinku by měly být v první řadě tiché, nejlépe v samostatné místnosti, oddělené od pracovního šumu. Na krátké přimhouření očí poslouží malá pohovka nebo oblíbené sedací vaky. Přidat můžete příjemnou hudbu a zabodujete i uklidňující zelenou barvou – ať už ve formě rostlin nebo doplňků. Umístit sem můžete i stylové ušáky a malou knihovnu.

Odpočinková zóna na čerstvém vzduchu

Ty společnosti, jež mají k dispozici i venkovní prostory, by je měly plně využít. Sportuchtivým zaměstnancům vyhovíte např. basketbalovým košem, petangem i workoutovými prvky. Na menší terasu se hodí pohodlná křesla, houpací sítě nebo paletový nábytek. A nezapomeňte na zeleň!

TIP: Schází vám rozpočet na zařízení samostatné místnosti? Zkuste vyhradit malý prostor v již existující kanceláři, kuchyňce, případně zasedačce. Do takové zóny lze umístit sedací vaky nebo fit míče či pohodlná křesla… Přidejte trochu květin nebo alespoň uklidňující tapetu na zeď a relaxační koutek je hotový. Vaši zaměstnanci by určitě nenamítali ani proti kancelářským křeslům s vysouvacími opěrkami na nohy.

Jak to dělají velikáni?

  • Firma Nike nabízí svým lidem místnost k praktikování jógy, vybavenou posilovnu a další aktivity, jež se mají postarat o udržení jejich energie.
  • Nejznámější korporaci na světě, Google, ovšem nepřekoná asi nikdo. Ve svých pracovních komplexech nabízí kromě stolního fotbalu, pingpongu a bowlingové dráhy i houpací křesla, masážní a relaxační místnosti s akváriem, basketbalové mini hřiště, skluzavku, několik designově navržených kuchyněk – a nechybí ani postele.
  • Berlínská pobočka SoundCloud zase věří, že odpočívat v práci by se mělo bez elektrosmogu. Zřídili v ní proto místnost bez jakýchkoliv technologií a s krbem s praskajícím dřevem.

Během realizace prostoru k odpočinku nebo koutku, kde vaši lidé opět rozběhnou svou kreativitu a znovu nastartují mozek, je třeba myslet na to, komu bude sloužit. Programátorovi dáte do rukou konzolu zcela zbytečně, když potřebuje odpočinek pro své unavené oči. Proto se ptejte. Jakým stylem lidé potřebují „vypnout“, co by je potěšilo a motivovalo, jak si představují ideální pracovní prostředí. Věřte, vaši zaměstnanci to ocení.

Autor

Tejto mamičke momentálne kraľuje dcéra Eliška. Aby však na rodičovskej dovolenke predčasne nezošedivela, venuje sa marketingu. Najviac sa kamaráti s perom a notesom a obklopuje sa detektívkami. Miluje prácu v kolektíve a teší sa, že sa raz k nejakej spokojnej partii pridá. Kým sa to však stane, rada by sa podelila o svoje skúsenosti z dizajnu, architektúry a pracovného života.

Napsat komentář