Společnost prosperuje, zboží neustále přibývá, ale stěny se nerozšiřují. Co dělat? Podnikatelé v této situaci většinou uvažují nad dvěma alternativami. První nabízí přesun do nových a větších prostorů a druhá zvažuje přístavbu, čímž se vyřeší chybějící kapacita prostoru. Ani jedna ale nešetří peníze a čas. Jsou tato řešení skutečně jediná? Ne. Dá se to i ekonomicky a organizačně efektivněji. Nastal čas přehodnotit reorganizaci skladu.

Objevte skrytý rozměr skladu

V mnohých případech jsou sklady neorganizované a neefektivně využívané. Většina skladů sice disponuje regálovými systémy, které by měly nabízet dostatečné místo pro uskladnění, ale ve skutečnosti tomu tak není. Důvod je velmi jednoduchý: chybí organizace zásob. Je velmi důležité, abyste měli v první řadě jasný přehled o stavu zásob. Na trhu jsou dostupné různé programy, které mohou zjednodušit evidenci zásob. Pro začátek ale postačí i tabulka vytvořená v Excelu. Díky organizovanému pořádku ve skladu tak můžete časem přijít na to, že prostoru máte dostatek.

muz-dilna-mistr-zastera-tuzky-propisky

Začínáme s organizací skladu

Věci se snažte ukládat více prakticky, až poté logicky. S malým zbožím se lépe manipuluje, a proto mu patří police v horní části regálu. Těžší umístěte na spodní poličky. Zboží, o které je největší zájem, by mělo být lehce dostupné a viditelně umístěné, proto mu patří přední příčky. Zásoby stejného druhu by se měly nacházet u sebe. Důležité je mít zboží označené, aby se ve skladu uměli lehce zorientovat i ostatní.

TIP: V praxi je zvykem používat barevná označení uskladněného zboží podle priority. Různé stupně priority mají odlišné barvy, a tak zaměstnanci hned na první pohled rozliší, která kategorie má přednost vybavení.

Snažíme se šetřit místem

Pokud se nechystáte manipulovat se zbožím pomocí vysokozdvižného vozíku, určitě doporučujeme komfortní šířku uličky mezi jednotlivými regály. Je úplně zbytečné, aby byly regály od sebe instalované ve větších vzdálenostech, pokud opravdu neuskladňujete nadrozměrné balíky. Ušetříte tak spoustu prostoru. Šetřit prostor se dá i pomocí mobilních regálových jednotek, které nabízejí inteligentní a nenápadné řešení. Mobilní policové regály se mohou zhutňovat a pohybovat na kolejích, čímž vznikne dočasná ulička mezi dvěma policemi. Podobně jako u klasických regálových systémů umožňuje tato forma uskladnění uložit stejné množství zásob, ale zabere jen 70 % prostoru oproti statickému systému.

TIP: Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak optimálně využít vertikální prostor ve skladu s vysokými stropy, je přidání meziposchodí nebo regálů. Můžete tak elegantně vytvořit druhé podlaží, kde vznikne sice úzká, ale pevná podlahová plocha, přičemž budete mít lepší přístup k zásobám, které jsou uskladněné na samotném vrcholu.

policka-sprej-nuzky-konzerva-propisky

Předtím, než uděláte konečné rozhodnutí (např. výměnu regálů nebo rozšíření zařízení), zvažte nejprve potřebu samotné reorganizace. Bez pravidelné optimalizace skladových prostorů by podniky v budoucnosti mohly být skutečně nucené vynaložit nemalé prostředky za nové a větší prostory, přičemž přehodnocení současné situace a správná reorganizace dokáže peníze ušetřit.

Pamatujte si:

  • Díky přehledné evidenci zásob ve skladu šetříte prostorem.
  • Stěny se neposunou, proto je třeba věci uskladňovat organizovaně.
  • Samoposuvné regály nešetří jen prostor, ale i čas, který byste strávili při uklízení prachu.
  • Předtím, než začnete cokoliv bourat, odinstalovávat nebo vyměňovat, zkuste sklad nejprve uklidit.
Autor

V prvom rade milujúca matka a manželka. Dobrovoľný workoholik vo voľnom čase pracujúci v rodinnom vinohrade i sade a samouk včelár. Fascinuje ju minimalizmus v dizajne a všetky jeho obmeny.

Napsat komentář