Doba přeje home office, které jsou typické nejen pro kreativní povolání, ale vyhledávají je i zaměstnanci a bývají dokonce zaměstnavateli nabízené jako jeden z pracovních benefitů. Jak zařídit domácí pracovní koutek, aby neutrpělo nejenom vaše pracovní nasazení, ale i tělo?

Podle průzkumu společnosti Microsoft až 24 % Čechů využívá možnost pracovat z domu, tedy home office. Předpokladem bezpečné a efektivní práce jsou správně vytvořené podmínky a jasné hranice mezi pracovním a domácím životem. Práce s notebookem na klíně na gauči naproti televizi je sice krásná představa, jenomže pokud si pro pracovní činnosti nevyhradíte vlastní koutek, nebo rovnou celou místnost, utrpí nejen vaše tělo, ale i pracovní nasazení. Budete-li se doma cítit příliš pohodlně, může to ohrozit efektivitu práce. Zapomeňte proto na práci z postele nebo z místa, kde obvykle relaxujete. Jestliže nemáte samostatnou pracovnu, pomohou vám alespoň fyzické hranice pracovního prostoru.

Jiné potřeby má grafik, jiné konzultant

Během zařizování home office si položte několik otázek: Budete pracovat z domu každý den, nebo jen příležitostně? Jaký typ práce budete provádět? Očekáváte i klienty, kteří vás mohou navštívit? Budete pracovat s velkými daty nebo s „papíry“, které potřebujete archivovat? Jaké technické zázemí potřebujete? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou připravit si kancelář tak, aby vyhovovala vaší práci. Nepodceňujte zejména technickou stránku, každodenní boj s pomalým internetem nebo zastaralým počítačem ovlivní nejen vaši výkonnost, ale i náladu.

Věděli jste, že?

Až 88 % mileniálů v USA tvrdí, že jim zastaralá IT struktura znemožňuje rozvoj vlastního kreativního potenciálu. (Zdroj: Průzkum společnosti Microsoft)

Základem je ergonomie

Kromě technického zázemí se zaměřte na ergonomii pracoviště. Nároky na ni se zvyšují přímo úměrně s počtem dní, během kterých budete pracovat z domu. Cílem ergonomického nastavení je dosáhnout uvolněná ramena a pozici horních a dolních končetin v zdravých úhlech. K občasné práci za počítačem vám postačí malý pracovní stůl, vysouvací stůl v knihovně nebo výsuvná deska skříňky. Ke každodenní práci z domu již potřebujete plnohodnotné pracoviště.

Běžný stůl nenahradí ten počítačový – když se za něj posadíte a pokusíte se psát na klávesnici, buď budete přetěžovat trapézy nebo si koledujete o syndrom karpálního tunelu. Vyberte si proto polohovatelný stůl, za kterým lze sedět i stát a má dostatečně velkou pracovní plochu. Kromě jeho správné výšky nezapomeňte nastavit také výšku monitoru.

Zvýšenou pozornost při zařizování home office věnujte židli. Tu ergonomickou poznáte podle nastavitelné opěrky, područek i sedáku, díky čemuž se plně přizpůsobí postavě uživatele. Se statickým sedákem se spojuje pasivní sezení a s ním i tuhnutí šíje či bolest v bedrech. Porozhlédněte se po ergonomické židli s pohyblivým sedákem, která bude zárukou aktivního sezení. Zajistí podvědomou aktivaci svalů potřebných ke správnému držení těla.

Věděli jste, že?

Během práce s počítačem je nejfunkčnější sezení. Na práci vestoje si tělo musí postupně zvyknout. V této poloze spotřebovává více kalorií a předpokládá se, že se tím zvyšuje rovněž produktivita práce. Vestoje pracoval například i Winston Churchill.

Co nesmí chybět ve správně zařízené home office?

  • pracovní stůl – ideálně výškově nastavitelný do polohy optimální pro vaše tělo; s materiálem vrchní desky, který nevytváří odlesky,
  • ergomická židle – podle jedné studie zvyšuje produktivitu práce o více než 17 %,
  • vhodné osvětlení – nevyhýbejte se oknům; když denní světlo pomine, ambientní osvětlení celého prostoru je nutnost; u malé lampy svítící pouze na obrazovku počítače byste se hůře soustředili a bolely by vás oči,
  • úložné prostory – zapomeňte na kupy papírů valející se po stole, police na stěnu a kontejner zásuvek se vejdou téměř všude,
  • doplňky – osvěžte pracovní koutek drobnostmi, které dodají prostoru pozitivní energii; může to být rostlinka v květináči, fotografie, plakát či designové hodiny,
  • pořádek – udržujte pracoviště bez zbytečných kabelů a uklizené do takové míry, jaká nebude zabíjet vaši kreativitu.
Autor

Kráľovná horiacich termínov s home officom medzi kuchyňou a obývačkou. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia. Občas niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje.

Napsat komentář