Změnit práci se zdá být jednoduché. Na internetu najdete inzerát, zareagujete na něj. Úspěšně projdete výběrovými koly a voilà, místo je vaše. Po čase však zjistíte, že napohled zajímavá práce vám bere více energie, než dává a vy jste se opět ocitli v bludném kruhu plném stereotypu, nespokojenosti a vyčerpání. Nová práce tedy s sebou nemusí zákonitě přinést pozitivní změnu. Pokud máte i vy pocit, že dlouhodobě tápete v pracovní oblasti a každý krok je jen další chybou, měli byste se obrátit na kariérního kouče.

Více zaměstnání, více zkušeností

Jako doba postupuje, mění se také požadavky zaměstnanců na práci. Časy, kdy zaměstnanec odpracoval v jedné firmě třicet let, jsou již dávno pryč. Zatímco trend generace našich rodičů byl najít si stabilní pracovní místo, v současnosti lidé v produktivním věku preferují sbírání zkušeností a rozvoj na poli více pracovních oblastí. V průběhu pracovního života se navzdory rozmanitým nabídkám na trhu práce stane, že z několika odzkoušených zaměstnání nevyhovuje ani jedno. Tehdy při hledání práce pomůže kariérní kouč. Jeho úkolem pochopitelně není najít konkrétní nabídku, ale pomoci určit, která kariérní oblast je pro vás ta pravá.

Poradí absolventům i velkým šéfům

O služby kariérního kouče mají zájem nejčastěji dvě skupiny lidí: čerství absolventi škol, stojící na pomyslné křižovatce života, ještě nerozhodnutí, kterým směrem se mají ubírat, a lidé v produktivním věku, unavení z každodenního stereotypu, toužící po nových výzvách v pracovní oblasti. Rady kouče nejednou potřebují také vysoce postavení šéfové velkých společností, kteří dosáhli vrcholu své kariéry a mají pocit nutné změny, nebo manažeři stagnující na svých pozicích, kteří se nestačili přizpůsobit aktuálním podmínkám pracovního trhu.

Motivace je základ

Dobrý kariérní kouč vede svého klienta po cestě, jejímž cílem je dopracovat se k adekvátnímu zaměstnání. Jeho úkolem je probudit v klientovi ztracenou motivaci, podpořit ho a odstranit překážky, které ho brzdí v kariérním rozvoji. Konzultace probíhají většinou formou osobních setkání, v některých případech i online prostřednictvím Skypu. Kouč spolu s klientem analyzuje pracovní trh a jeho vize v pracovní oblasti, pomáhá mu připravit se na pracovní pohovor a pomocí sebehodnotících cvičení, respektive dotazníků, ho učí poznávat své silné a slabé stránky, které mu mohou pomoci vybudovat vytouženou kariéru.

Na druhé straně řeky

Koneckonců, když se na koučink podíváme z druhé stránky, mnoho lidí při změně profese uvažuje právě nad možností věnovat se vedení lidí. Povolání kariérního kouče tedy vykonávají lidé s různým vzděláním: od humanitního, přes ekonomické, po technické. Každé vzdělání je při koučování výhodou, ovšem dosažený titul pro výkon tohoto povolání nestačí. Pro budoucí kouče ale platí, že před výkonem povolání musí nabýt dostatečnou praxi, kterou v začátcích získají bezplatným koučováním lidí z okruhu své rodiny a známých.

Stojí za přečtení

Kromě přímé pomoci kouče přinášejí dávku inspirace a motivace i knihy. Volné chvilky vám zpříjemní 3 kroky ke kariéře – kniha s praktickými radami a cvičeními, jak se připravit na pracovní pohovor. Stejně snadno „spolknete“ i 5-sekundové pravidlo od Mel Robbinsové, bývalé osobní koučky, jejíž rady vám pomohou nabrat odvahu a vykročit vstříc změnám. Ve vaší poličce s knihami oceníte i Koučink bez kouče pro manažery nebo na každý den od Ľubice Takáčové. Obě knihy obsahují sebeurčovací karty, jejichž prostřednictvím si zodpovíte otázky z pracovní, respektive lidské oblasti, a na základě odpovědí můžete dále pokračovat.

Zapamatujte si

  • Kariérní kouč nabízí klientovi rady a návody v otázce řešení pracovních problémů.
  • Vedení zaměstnanců si vyžaduje nové metody. Moderní firmy se v nich proto snaží probudit motivaci a investují do jejich individuálního rozvoje.
  • Kariérní kouč pomáhá manažerům správně reagovat na změny trhu práce a na podmínky zaměstnanců.
Autor

Rob, čo ťa baví, a už nikdy nebudeš musieť pracovať. Pre mnohých klišé, pre Adriánu splnený sen od tej chvíle, keď sa zo „šuflíkových čarbaníc” stali publikované články. Písanie je relax, neustály prísun nových vedomostí a pocit maximálnej spokojnosti v jednom. Zariaďovanie, dizajn a architektúra sú výzva :)

Napsat komentář