Pokojové rostliny přinášejí nespočetné množství benefitů prospěšných pro člověka v jakémkoliv prostředí, v kterém tráví čas. Co dokážou pokojové rostliny ovlivnit na pracovišti? Ať už sedíte v kanceláři sám, sdílíte místnost s více kolegy, nebo k vám přicházejí klienti či obchodní partneři, zvelebení prostoru rostlinami může mít pozitivní dopad na celkový pocit v tomto prostoru, a podle realizovaných studií může dokonce zlepšit vaši pracovní produktivitu a kreativitu. 

Rostliny osvěží často neutrální prostor kanceláří a zlepší jejich vzhled svěží barvou. Přítomnost rostlin může redukovat stres, přispívat k lepší soustředěnosti a paměti, redukovat hluk z okolí. Tím, že dokážou čistit ovzduší od škodlivých látek, udržují zdravější vzduch. Péčí o rostliny člověk získá chvilku užitečně stráveného času i pro sebe, odtrhnutím se od pracovního koloběhu, změnou myšlenek. 

Jaké rostliny patří do kanceláří?

Pokud pracujete v otevřených, prostornějších místnostech a chtěli byste vytvořit jemné předělení prostoru a vytvořit soukromí, sáhněte po vyšších, silných nebo stromovitějších rostlinách, jako je například dracéna (Dracaena) připomínající palmu, která má ráda rosení listů a vlhký substrát, nebo tchynin jazyk (Sansevieria), který je nenáročný na pěstování a vyhovuje mu mírné zalévání jednou až dvakrát týdně. Podobnou službu udělá zamiokulkas (Zamioculcas zamiiofila) – velmi oblíbená, exoticky působící nenáročná rostlina, která může narůst až do půlmetrové výšky. Škodí jí jen přelévání a pobyt na přímém slunci. Jsou ideální do prostoru s rozptýleným světlem (ne na přímém slunci), snesou ale i polostín. Výhodou uvedených rostlinek je jejich dobrá odolnost vůči škůdcům a chorobám. 

Ruce-drevena-podlozka-zemina-rostlinky

Jak oživit tmavší rohy?

Vyberte rostlinu, které vyhovuje i stinné stanoviště a dokáže se adaptovat i na slabší přísun světla, jako například zelenec chocholatý (spider plant), dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana, též „lucky bamboo“), zajímavě zabarvenou marantu běložilnou nebo kapradiny.  

V případě, že chcete osvěžit své pracovní prostředí a prostory nejsou velkoryséjsou na výběr tahavé druhy rostlin vhodné do závěsných systémů visících ze stropů, například popínavé druhy břečťanu nebo šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), která je nenáročná a má svěže zelené zbarvení se žlutými fleky. Ta vám oživí okolí bez nároků na prostor. Můžete zkusit i extravagantnější kousek – zavěsit do skleněné kulaté nádoby s otvorem rostlinu zvanou Tillandsia, která pro svůj růst nepotřebuje půdu – stačí ji položit na dno nádoby nebo na kamínky a pravidelně ji rosit. 

Sklenena-nadoba-rostliny-svetlo

Co do slunných oken? 

Ideální volbou je rostlina, která miluje sluneční světlo a není náročná na zálivku (stačí jednou za měsíc), takže na vás během obchodních cest nebo schůzek počká v dobrém stavu, a tou může být například aloe. Bonusem některých odrůd aloe je i regenerační schopnost při ošetřování poškozené pokožky. Zmiňme i oblíbený lopatkovec, který miluje světlo a vlhkou půdu. Do dobře osvětlených stanovišť také doporučujeme nenáročný Ficus elastica, který se za mírnou péči odvděčí mohutným vzrůstem. Citlivý je jen na průvan. 

Rostliny proti bolestem hlavy 

Rostliny díky fotosyntéze přeměňují oxid uhličitý na kyslík a zároveň čistí prostor od škodlivých látek vypařujících se z předmětů, kterými jsme běžně obklopení, jako nábytek, podlahy, topení, čisticí prostředky, nové koberce apod. Dokážou absorbovat chemikálie jako formaldehyd, benzen, tricholethylen, amoniak. Nejlepšími čističi jsou palma areková, rapis ztepilálopatkovec, zelenec chocholatý, kaučukovník, břečťan, fíkus. Kaktusy zase dokážou pohlcovat elektrosmog vyzařující z počítačových a televizních obrazovek. Zkuste si jeden pořídit a položit ho k vašemu počítači. Podle výzkumů dokonce snižují pravděpodobnost vzniku bolesti hlavy po dlouhé práci za monitorem.

Rostliny neplní jen důležitou estetickou funkci, ale podílejí se i na udržování zdravějšího prostředí prostřednictvím fotosyntézy. Díky jejich výjimečným vlastnostem čistí námi dýchaný vzduch. Vhodnou volbou rostlin vzhledem k vašim potřebám a prostorovým možnostem pracoviště můžete skutečně dosáhnout zlepšení pracovního klimatu i zdraví prospěšnějších každodenních podmínek pro vás a vaše zaměstnance. 

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář