Kanceláří s ošumělými kalendáři po stěnách je všude jako máku. Fotografie džbánu s květinami na pět let starém nástěnném plánovači – no schválně, kolikrát jste již na něco podobného natrefili za tu dobu, co už jste součástí pracovního trhu? Opačný extrém jsou drahé reprodukce ještě dražších originálů. Mnohé z nich mají moc „zmrazit“ každého, kdo se k nim přiblíží – místo toho, aby tvůrčí či komunikační atmosféru nakoply. Co tak vyzdobit kanceláře tím, co je krásné i léčivé?

Obraz je široká výpověď

Obrazy výrazně ovlivňují náladu na pracovišti. Utvářejí a definují vizuální prostředí firmy.
I ten nejhorší obraz může být tím prvním, na co si někdo vzpomene, když uslyší jméno té vaší. Podle odborníků jde o tzv. rámování, které se ukládá do podvědomí lidí v pracovním týmu, klientů, obchodních partnerů i náhodných hostů. Tak proč právě v práci, kde trávíme dlouhatánské hodiny, výtvarná díla „lepíme“ po zdech jako záplaty?

Pracoviště je místo, kde je třeba vytvářet hodnoty, zajišťovat své rodině živobytí na dlouhá léta a podporovat pracovní zápal lidí, kteří na tom všem společně každodenně „makají“. Jestliže si to uvědomíme, uznáme, že sem patří hezká a hodnotná díla, která navíc dokáží mysl aktivizovat a povzbuzovat.

Otevřít, ne zabouchnout

Člověk ve své podstatě nepatří do malé uzavřené místnosti. Normou, o níž se v moderní firmě nediskutuje, je „office“, kde se každý zaměstnanec může zvednout ze židle, trochu se projít, rozhýbat si ruce i nohy po hodinách sezení. Možnost hýbat se potřebují během pracovního dne i myšlenky. Tak trochu umělý a nepřirozený prostor kanceláří přímo žadoní o oživení – velkým oknem, vhodně zvolenými a dobře pěstovanými květy i obrazy. Jenže jaký obraz vybrat? Určitě ne příliš tmavý, aby zbytečně nenavozoval ponurou, depresivní náladu. Ne rušivý a nepříliš křiklavý, aby neodváděl pozornost příliš daleko od práce. Obraz v malé kanceláři nesmí podtrhávat uzavřenost prostoru. Podle vícero odborníků se do běžných kanceláří absolutně nejlépe hodí díla s perspektivou a výhledem.

Potřebujete změnu?

Že i s vaším pracovištěm něco není v pořádku, poznáte podle pocitů, jež vás ráno co ráno přepadávají. Chystáte se otevřít dveře do kanceláře, jenže najednou vás praští únava, úzkost ze stereotypu a přesvědčení, že jakmile si sednete za pracovní stůl, opětovně ztratíte schopnost volně dýchat. Ano, i psychologové potvrzují, že bílé zdi a strohý, praktický pracovní minimalismus, který za poslední desetiletí ovládl pracoviště, je vynikající sluha, ale ne nejlepší pán.

Pořádek do práce patří, nedostatek energie a motivace ne. Bílé stěny a strohé chodby jsou synonymem nemocnic, úřadů a míst, kde se necítíme příjemně. Obraz je přesný opak. Je plný barev, tvarů, dynamiky a motivů. Zlepšuje atmosféru, pomáhá soustředit se, přispívá k pracovní pohodě, k radosti z dosažených cílů. Zmírňuje napětí, konflikty, stres.

Pokud je vás v kanceláři několik, důležité je vybírat společně, aby obraz vizuálně vyhovoval celému týmu. Říká se, že abstraktní vzory probouzejí mysl a vybízejí ji k činnosti. Naopak, statické motivy v nostalgických odstínech mohou působit příliš uklidňujíce, až zasněně.

Pozor na to nejlepší

Když norský malíř Edvard Munch maloval své nejznámější dílo – Výkřik – bylo mu 30 let. Byl bez peněz, kouřil, pil a právě se vzpamatovával z pořádně nezdařeného románku. Dnes je Výkřik slavný stejně jako Mona Lisa Leonarda da Vinci, Slunečnice Vincenta van Gogha či Persistence paměti (tekoucí hodiny) Salvatora Dalího. Na rozdíl od nich se ovšem jeho reprodukce jen tak někam nehodí. Odborníci na arteterapii se shodují, že je dokonce dokonalým prototypem obrazu, který by se neměl objevit tam, kde stojíte o pozitivní energii. Řeší-li kolegové v práci potíže s nepříjemným klientem, náročný projekt či vážnou interní krizi, obraz se silou Výkřiku je po několikasekundovém pohledu povzbudí v nejlepším případě k sepsání a podání výpovědi z práce.

Co je arteterapie?

Přestože u nás tento pojem nemá přesnou definici, chápeme jej jako léčbu uměním. V přísnějším pojetí jde výlučně o uzdravování psychiky toho, kdo dané dílo vytváří. Ve volnějším, obecně zažitém kontextu mluvíme o pozitivním vlivu výtvarného umění na toho, kdo se jím nechává inspirovat a vést.

Čí dílo si vybrat?

Obrazy vhodné do pracovního prostředí se už dávno neomezují na originály klasických maleb nebo jejich inovativní reprodukce. Někomu se zdají beznadějně drahé, jiní mají pocit, že jejich vystavováním v práci dají okolí tak akorát najevo, že nic jiného z celého spektra výtvarného umění neznají.

Co třeba sáhnout po originálních dílech umělců, kteří žijí a tvoří ve vašem okolí? Kouzlo současných autorů spočívá v tom, že v jejich pracích s velkou pravděpodobností objevíte přesně to, co hledáte, ačkoli to slovy neumíte předem definovat. Největším problémem u výběru obrazů bývá právě to, že hledáme něco konkrétního, ale za nic na světě nedovedeme pojmenovat, co. Současní umělci ale žijí nyní, ve svém nitru zpracovávají a na svá plátna dávají často stejné emoce, jaké potřebujete vyjádřit i vy během práce.

Je-li to pro vás pořád drahé, za pozornost stojí i díla studentů základních uměleckých škol. Právě tato volba je stále populárnější. I když to chce odvahu zaklepat na dveře některé ze vzdělávacích institucí v okolí, může z toho vzniknout vynikající spolupráce s perfektní odezvou v interním prostředí firmy i u jejích klientů.

Děti a mladí lidé mají skvělé vidění světa. V jejich dílech se zračí přesně ten typ nadšení a motivace k životu a životním výzvám, jež se hodí do pracovního prostředí. „Ne každá škola to umožňuje, my s tím ovšem máme výborné zkušenosti. Souhlasit musí všichni zúčastnění, tedy samozřejmě i mladí lidé, kteří jsou autory konkrétních obrazů,“ ozřejmuje učitel ze základní umělecké školy.

Bojíte se kýčů?

E-shopy nabízejí obrazy vytištěné na plátno, abstraktní motivy, makrofotografie a fotoobrazy, vícedílné obrazy. Do rámů lze vložit vintage plakáty či grafiky. Kdy je to už kýč? Jak vybrat opravdu správné kousky pro zdi pracovních prostorů, pokud zrovna nejste věhlasným znalcem umění?

obraz-seriky-zlaty-ram

Vybírat můžete intuitivně – intuice je v otázce umění dobrý rádce. Pokud si nemůžete dovolit originální díla, surfujte po internetu a hledejte, co vás osloví právě z nabídky tištěných obrazů. Počítejte s tím, že po nějaké době pár z nich vyměníte, protože jejich motivy jsou často velmi jednoznačné a omezují rozlet fantazie a myšlenek.

Existuje také možnost oslovit odborníky na výtvarné umění, arteterapii a pracovní psychologii. Je to přesah do více oborů, ale na Slovensku i v Česku se již objevují agentury a galerie, které to umějí a dělají to s nadšením. Firem, které chápou význam výtvarného umění na pracovišti, je stále více.

Existuje zlaté pravidlo?

Jaký obraz vybrat do zasedačky? Jaký do kanceláře šéfa? Co dát na stěny chodeb a dalších komunikačních prostor? Jak motivovat analytiky zabořené do čísel a tabulek a jak ulítlé „kreativce“? Odpověď není snadná, protože vše závisí na konkrétním pracovišti, dokonce na konkrétních místnostech. Jedna rada ale platí vždy a všude: Nikdy nesahejte po obrazu, ke kterému každý žádá dodatečné vysvětlení. Umění je třeba vnímat a nechat jej na sebe působit. Pokud to nejde bez zdlouhavých popisů, není to ten správný kousek pro vaše prostory.

Je i jiné pravidlo?

Pokud šéfujete týmu lidí a vybíráte obrazy do společných prostor, ptejte se podřízených na jejich názor. Vytipujte si několik děl a definitivní volbu proveďte až poté, co zjistíte, jak je vnímají ostatní. Snadněji tak vytvoříte pracoviště, které bude pozitivně ovlivňovat všechny a také podřízení pocítí, že jejich názor je důležitý.

Autor

Študovala žurnalistiku. Rada píše o témach, ktorým sa ešte nedávno nevenovala pozornosť. Spokojnosť s pracovným prostredím takou rozhodne je. Mimochodom, tiež na vlastnej koži zažila, aké to je zanechať celkom zaujímavú prácu kvôli vonkajším podmienkam – teplej vode, ktorá dlhodobo netečie, jedinému počítaču určenému pre plný pracovný výkon troch ľudí... Áno, sú témy, o ktorých treba písať viac.

Napsat komentář