Dáša přijde domů z práce, postará se o domácnost a večer se v rámci volného času věnuje čtení knih. Její sousedka Laura se také po práci stará o domácnost, jenomže její volné chvíle vypadají jinak. Každý večer si sedne do své domácí dílny a do pozdní noci šije sutaškové náušnice. Nemusí, ale chce, protože jí práce při zaměstnání přináší potěšení. 

Handmade výrobců, jakým je i Laura, každým rokem přibývá. Práce doma je sice náročná, ale navzdory tomu pracují pilně. Místo velkých výdělků je totiž žene vpřed radost spokojených zákazníků a pohled na svá malá díla. Krásná záliba s sebou kromě šťastných momentů přináší i chvilky bolesti a ztráty komfortu. Naštěstí existuje vícero pomůcek, které ulehčí šikovným rukám práci. Které to jsou? 

Ergonomická židle šetří záda

V zápalu kreativní práce výrobci často zapomenou, jak trpí jejich záda. Každá činnost přináší svou oběť, a tedy i vznik těch nejkrásnějších kousků si bere svou daň – zdraví. Nešetřete tam, kde byste neměli, a vybavte váš handmade nebo pracovní koutek ergonomickou židlí, která zajistí správnou oporu vašich zad. Z nabídky si určitě vyberete židli, která vám ulehčí hodiny strávené v jedné poloze ve vašem pracovním koutku. 

TIP

Vyberte si židli, která vám bude vyhovovat: s opěrkou, bez opěrky, dřevěnou, čalouněnou nebo z polyuretanu. Židle se stane na několik let vaší společnicí během práce, proto by vám měla poskytnout maximální pohodlí.

Odkládání pomůcek během práce v sedě snadno vyřešíte pomocí stoličky s přihrádkou na nástroje. A není vhodná jen do velké dílny; své využití najde i ve vaší domácnosti, kde si pod ní při vyrábění originálních kousků můžete odložit šroubováky, malá kladiva nebo štětce. Úschovné místo je stejně šikovné na odložení lahve s vodou, díky čemuž budete mít pitný režim celý den pod kontrolou. 

Trpí i ruce

Stejnou pozornost jako záda si zaslouží i vaše ruce. Právě ty vkládají vašim výrobkům punc jedinečnosti. Dopřejte jim proto pohodlí a opatřete si nářadí, případně pracovní pomůcky s ergonomickým tvarem. Například pogumované šroubováky vám během práce nevypadnou z ruky a díky jemnému materiálu je jejich úchop o něco příjemnější. 

Ženy pracující z domu často nemají pracovní pomůcky umístěné tak, aby co nejméně trpěla jejich páteř nebo ruce. Pokud pracujete například s šicím strojem několik hodin ve stejné poloze nebo upravujete fotografie svých výrobků v počítači, měli byste dbát na to, aby byl váš pracovní nástroj ve správné výšce. V opačném případě si koledujete o zdravotní problémy, kterých se tak lehko nezbavíte. Kromě ztuhnuté krční páteře nebo zhoršeného zraku během práce v nevhodných světelných podmínkách se k tomu může přidružit i syndrom karpálního tunelu, který je způsobený nadměrným zatížením horních končetin. 

Klekněte si na měkké

Vykonáváte-li činnost, která vyžaduje klečení, hodí se vám měkká podložka pod kolena. Pohodlná podložka v domácí dílně ochrání vaše kolena před tvrdým povrchem, chladem nebo vlhkem. Její výhodou jsou rozměry, takže vám během práce nebude překážet a ani nebudete mít problém s jejím uskladněním. 

S rohožkou předejdete úrazům

Pokud vysloveně nemusíte sedět u stolu a nepracujete například za šicím strojem, můžete změnit polohu a tvořit handmade zajímavosti ve stoje. Stání na krátkou chvíli přináší úlevu, jenomže při dlouhodobějším stání začnete pociťovat určitý nekomfort. Bolesti nohou a kloubů zmírníte speciální ergonomickou rohožkou, která je oblíbeným vybavením mnohých kutilů v domácích dílnách. S její protiskluzovou funkcí navíc předejdete vážnějším úrazům. 

Podceňované osvětlení

Špatně zvolené osvětlení může nadělat více škody než užitku. Během práce doma se můžete cítit unaveně, podrážděně nebo vás může bolet hlava. V první řadě osvětlete váš tvořivý koutek studeným světlem, které vás bude motivovat k práci. Na místě je proto investice do svítidel ideálně s nastavitelnými konzolami. Zasvítíte si nimi tam, kde potřebujete, a ochráníte tím vaše oči.

lampa-svetlo-luster-bile-svetlo

Nemohou vám chybět

Kromě zmíněných věcí vám nemohou chybět další praktické vychytávky, které vám ulehčí práci, jako například: 

  • Malý odpadkový koš – hodí se vám během tvořivé činnosti, proto ho nezapomeňte umístit poblíž pracovního stolu. 
  • Policové nebo nástěnné regály – pomohou vám udržet pořádek v pomůckách.  
  • Drátěný koš – díky kolečkám ho během práce umístíte tam, kam budete potřebovat. Lehce ho můžete přemístit nebo přitáhnout k sobě. Jelikož nejde o fixní kus nábytku, rychle ho ukryjete i před zraky návštěv. 
  • Podložka pod židli – rozměrově ne příliš velká podložka ochrání vaši podlahu před škrábanci způsobenými židlí a před padajícími předměty, jako jsou sponky nebo připínáčky. 

Zapamatujte si:

  • Handmade práce zastřešuje rozličné druhy mikropracípři kterých by vaše tělo nemělo trpět. 
  • Jako handmade výrobci často pracujete několik hodin ve stejné poloze. Zaměřte se proto na výběr kvalitní židle, která bude šetrná k vaší páteři. 
  • Nevhodná poloha během práce a zlé umístění pracovních nástrojů může způsobit zdravotní problémy jako ztuhnutí krční páteře, zhoršený zrak při práci v nevhodných světelných podmínkách, případně syndrom karpálního tunelu. 
  • Vybavte váš pracovní koutek vychytávkami, které vám ulehčí práci: podložkami pod židli, ergonomickými podložkami na stání nebo policovými regály s dostatečným úložným prostorem.  
Autor

Tejto mamičke momentálne kraľuje dcéra Eliška. Aby však na rodičovskej dovolenke predčasne nezošedivela, venuje sa marketingu. Najviac sa kamaráti s perom a notesom a obklopuje sa detektívkami. Miluje prácu v kolektíve a teší sa, že sa raz k nejakej spokojnej partii pridá. Kým sa to však stane, rada by sa podelila o svoje skúsenosti z dizajnu, architektúry a pracovného života.

Napsat komentář