Do práce to máte jen na skok, a to doslova. Každé ráno vás totiž vítají známé prostory vaší garáže, v které trávíte celý den. Ať už je vaše garáž jen přechodným místem k velké dílně, nebo celoživotní vášní, měli byste si ji přizpůsobit momentálním pracovním podmínkám. Dejte na naše rady, abyste mohli mít funkční dílnu, v které se budete cítit příjemně.

Vejde se tam auto i stůl

Hlavním kritériem fungující garáže je dostatečný prostor. Místnost by měla být tak velká, abyste do ní bez problémů umístili řemeslnický ponk spolu s potřebným zařízením, ale současně mohli zaparkovat i své auto nebo motorku, aniž by vás omezovaly v pohybu. Zatímco v rozlehlé dílně nebo výrobní hale nevadí, že úložné prostory jako nábytek a regály zabírají prakticky celou místnost, ve vaší garážové dílničce se musíte uskromnit. Vše byste měli umístit co nejblíže ke stěně, respektive připevnit na ni. Ani žebřík nemusí být zákonitě opřený na zemi, ale můžete ho odložit na držáky připevněné na stropě, případně na stěně. Uvidíte, že tím ušetříte místo, které můžete využít k jiným účelům.

Tip: Během zařizování garáže platí jiná pravidla než při zařizování klasické dílny. U plochy na parkování musíte vyčlenit prostor na práci. Využijte stěny vaší garáže, na které umístíte všechny pracovní nástroje jako kladiva, šroubováky, pily, … Opatřete si také organizéry, ty vám pomohou udržet si ve věcech přehled.

Více prostoru ve vaší garáží vám také zabezpečí sekční garážové brány. Kutilové je vyhledávají, protože nezabírají místo a zasouvají se přímo pod strop.

Kvalita na prvním místě

Alfou a omegou každé dílny je řemeslnický ponk. Pokud se zrovna nebudete věnovat vylepšení vašeho čtyřkolového miláčka, ponk bude místem, za kterým strávíte nejvíce času. Jeho správná pozice ovlivňuje chod každé dílny. Najděte mu takové místo, kde vám nebude bránit v práci. Jelikož ponk není jednorázovou záležitostí, ale pomůckou na několik let, nebojte se do něj investovat. Zatímco při drobných pracích si vystačíte s jednoduchou verzí, například s kuchyňským stolem, na větší kutilství budete potřebovat stabilní stůl s prostornou pracovní plochou. Řemeslnický ponk by měl proto být z kvalitního a odolného materiálu s dlouholetou životností.

ponk-dilna-drevo-pracovni-neporadek

Tip: Porozhlédněte se po pracovním stole, který má dostatek úložného prostoru. Na trhu najdete kombinované stoly s plochou na zavěšení nářadí a zároveň se šuplíky, do kterých si můžete odložit pracovní pomůcky a mít je rychle k dispozici.

Posviťte si na práci

Neocenitelným pomocníkem v garáži je přenosná bezdrátová LED lampa. Posviťte si s ní během práce, ale i u oprav vašeho čtyřkolového miláčka nebo motorky. Výhod má hned několik. Lampu lze nabíjet, takže ji nemusíte během práce zapojovat do sítě, a tak vám v dílně nebudou překážet přebytečné kabely. Jelikož je LED, je úspornější než běžná svítidla. A v neposlední řadě ji lehko upevníte ke kovovým plochám.

Udržujte v dílně správnou teplotu

Zatímco v létě vám jde práce v garáži od ruky, změna ročních období a postupně klesající teploty umí pořádně znepříjemnit kutilské chvilky. Na období zimy byste se měli svědomitě připravit a opatřit si o vaší dílny alespoň přímotop, kterým zahřejete chladný prostor, v kterém se budete pohybovat. Kromě toho stojí za zvážení i další možnosti jako například podlahové topení nebo infrapanely.

Nenechte si vzít radost z práce

Ať už zbožňujete chvilky strávené kutilstvím v garáži jakkoliv, oblíbený prostor ve vás časem může vyvolat nechuť k práci. Předejděte tomu včas a osvěžte své pracovní prostory, v kterých se během dne zdržujete. Zavěste si na stěnu oblíbený plakát, kalendář nebo motivační citát, který vás povzbudí během práce.

motorka-v-garazi-drevo

Tip: Pokud stále sníte o vlastní dílně a přitom pracujete z garáže, vytvořte si vlastní návrhy, jak by měla vypadat vaše vysněná dílna a dejte si je na viditelné místo. Není nic lepšího, než mít svůj sen každý den před očima. Bude vás motivovat a pohánět kupředu.

Pokud nemáte rádi ticho nebo vás otravuje soustavný zvuk nástrojů, rozptýlení najdete v hudbě. Opatřete si takzvané stavební rádio odolné tvrdým podmínkám v dílně. Jeho robustní konstrukce ho chrání před nežádoucím poškozením, pády, a dokonce i před prachem. Navíc se lehce obsluhuje a přeladit ho nebo ztišit pro vás nebude problém ani s pracovními rukavicemi.

Jak správně skladovat materiály

Nejen nedostatečný prostor pro vás může představovat problém, pokud pracujete z vlastní garáže. Stejně tak byste měli znát základní pravidla, jak skladovat materiály ve vaší dílně. Není to nic složitého, stačí si osvojit tři jednoduché rady:

1. Zvolte si vhodné nádoby. Hlavně pokud jde o oleje, laky, barvy a pohonné látky. Uskladněte je v kovových kanystrech a pravidelně kontrolujte teplotu v místnosti.

nadoby-material-chemikalie-policka

2. Pravidelně větrejte. Při skladování tekutin (např. olejů nebo pohonných látek) se mohou uvolňovat nebezpečné páry. Mějte proto na paměti, že byste měli otevírat kanystry jen v době vyvětrané místnosti.

3. Zbytky rozdělte podle délky. Toto pravidlo vám pomůže udržet si pořádek v dílně. Dlouhé tyče, případně zbytky kovu roztřiďte do kategorií podle délky, tvaru a kvality materiálu. Tím získáte přehled v materiálech, které lépe uskladníte. Nejdelší kusy můžete uschovat na zemi nebo na stěně, menší uskladníte v dostatečně velkých krabicích, regálech, případně v seříznutých kanystrech.

Zapamatujte si:

  • Abyste se v garáži mohli plně věnovat práci, musíte mít vyčleněný dostatečný prostor.
  • Nepořádku v dílně se vyhněte pravidelným tříděním materiálů a zbytků – podle tvaru, délky nebo barvy.
  • Investujte do řemeslnického ponku, který by měl být kvalitní a odolný během práce.
  • Stavební rádio vám zpříjemní den a oblíbená hudba zvedne náladu.
Autor

Rob, čo ťa baví, a už nikdy nebudeš musieť pracovať. Pre mnohých klišé, pre Adriánu splnený sen od tej chvíle, keď sa zo „šuflíkových čarbaníc” stali publikované články. Písanie je relax, neustály prísun nových vedomostí a pocit maximálnej spokojnosti v jednom. Zariaďovanie, dizajn a architektúra sú výzva :)

Napsat komentář