Kdekoliv na světě, ať už ve velkých metropolích nebo malých městečkách, najdeme stavby – budovy, které jsou něčím zvláštní, výjimečné. Vystupují z řady průměrnosti a svým jedinečným architektonickým či funkčním zpracováním nabízejí návštěvníkovi nezaměnitelný zážitek. Abyste po nich nemuseli pátrat v dalekých zemích, přibližme si ty z nich, které jsou nedaleko a možná o nich ani nevíte.

PRAŽSKÝ SILICON VALLEY

Když se v roce 2016 přestěhovala nejhodnotnější IT firma AVAST do nových prostor v Praze, mluvilo se o novém Silicon Valley v hlavním městě ČR. Prostor vychází z funkčních konceptů startupových gigantů – vytváří vysoký potenciál náhodných setkání uvnitř firmy a poskytuje pestré pracovní i oddychové prostory s nadstandardními službami. Třešničkou na dortu je určitě „kancelářský minigolf“ – série jamek v podlaze každého patra. Klidně se můžete naladit na „brainstorming v pohybu“ a u toho si ještě zahrát minigolf.

„Je potěšující pozorovat narůstající trend a pozornost, kterou zaměstnavatelé přikládají interiérům kanceláří. Je důležité nebrat pracovní prostředí na lehkou váhu, jelikož patří mezi faktory ovlivňující kvalitu odvedené práce. Jedním z hlavních cílů soutěže Kanceláře roku je právě docenit společnosti, kterým záleží na jejich zaměstnancích a realizují pro ně kvalitní kancelářské prostředí, v němž by se cítili dobře,“ říká Radek Procházka – organizátor soutěže Kanceláře roku.

Foto: forbes.cz

ENVIRONMENTÁLNÍ VÍTĚZ Z ČECH

Jedním z aktuálních vítězů soutěže Kanceláře roku 2018 v Čechách je firma EUC, která při budování kancelářských prostor zohlednila přísný environmentální aspekt a aplikovala nejmodernější zásady udržitelnosti a minimální ekologické zátěže.

PRAŽSKÝ KANCELÁŘSKÝ GIGANT – FLORENTINUM

„Projekt Florentinum je pro architekta fascinující příležitostí, příležitostí realizovat výraznou budovu, jež by měla být elegantní a nadčasová. Pro mě je ale nejvýznamnějším momentem příležitost vytvořit v samotném centru Prahy dva zcela nové městské prostory, náměstí a zahradu (tedy veřejné prostory) v místech, která byla dlouho zanedbaná a nyní pozitivně ovlivní tvář města.“ Architekt Jakub Cígler

Důležitým architektonickým milníkem tohoto obdivuhodného komplexu je citlivé začlenění do okolní zástavby. Klíčové bylo navázat na historický kontext okolních staveb a vytvořit dojem sounáležitosti okolních objektů městské části. Pražská čtvrť Florenc tak byla obohacena o silný architektonický artefakt, podporující historický význam a městský charakter čtvrti. Velkou předností interiéru je jeho variabilita. Nájemce kancelářských prostor nemusí vůbec zoufat, protože celkový pracovní prostor lze přizpůsobit jeho požadavkům na open space, uzavřené kanceláře nebo kombinované řešení.

Moderní a hravý PLATFORM House

Pokud byste se ve vaší firmě chtěli inspirovat moderními kancelářskými řešeními, určitě byste neměli opomenout PLATFORM House v Bratislavě. Časy trávené v uzavřené kanceláři pominuly. Právě tuto myšlenku rezprezentuje opravdu inspirativně vytvořený prostor, který skutečně odráží podstatu a přínosy coworkingu. PLATFORM House je veřejně prezentován jako sdílený prostor pro kreativce. První patro je určeno pro freelancery – jednotlivce, druhé pro malé začínající firmy a třetí slouží jako prostor pro samotnou společnost Platform. Jde o unikátní spojení flexibilních podmínek, moderní techniky a talentovaných lidí, s příměsí lidskosti a sociálnosti prostředí, které je opakem klasického izolovaného řešení pracovních buněk. Můžete se těšit na atraktivní chillout zóny, pravidelné akce k rozvoji osobnosti a vzdělávání, možnosti pochutnání si v restauraci a mnohé jiné, méně tradiční benefity.

„Takto si představuji ideální startupové prostředí pro kreativní a technologicky zaměřené lidi, jež chtějí svůj projekt opravdu nakopnout. Zároveň je to unikátní prostor a rádi zde organizujeme naše eventy.“ Marek Šándor – Strategist & Partner Startitup

„Máme velmi pozitivní zpětnou vazbu od návštěvníků akcí, kteří chtějí být součástí těchto prostor. Málokde najdete v jedné budově tobogán, houpačky, kulečník, playstation, profesionální bicí, kytary, klavír, vlastní restauraci, posilovnu, odpočinkovou místnost a spoustu jiných vychytávek. Toto prostředí je motivující a skvěle se v něm pracuje. Lidé tam rádi tráví svůj čas i po práci.“ Michal Haruštiak – community manažer

PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ „VÍTĚZŮ“

Inovace a specifický přístup při navrhování prostor vítězí nad konvenčností a kancelářským klasicismem i u otevření nových prostor známé společnosti PROFESIA. Výsledkem jsou atraktivní a poutavé prostory, které reprezentují moderní požadavky funkcionalismu a estetického obohacení svých zaměstnanců. Široké spektrum barev, tvarů a materiálů použitých při tvorbě pracovního prostoru odráží velkou rozmanitost pracovních pozic, které portál profesia.sk přináší. Pestrost a vizuální bohatost veřejného prostoru zamění jednoduchost a elegance kancelářských prostor, v nichž převládají nerušivé podmínky pro práci.

Za zmínku také stojí objekt centrály banky ČSOB v Bratislavě. Jelikož jde o aktuálního vítěze soutěže OFFICE roku 2018 v kategorii Zdravá kancelář, přibližme si důkaz toho, že i Slovensko patří mezi země s pokrokovými řešeními v oblasti pracovního prostředí administrativy. Přestože se jedná o objekt pro 1300 zaměstnanců, podařilo se vytvořit prostor pro psychologicky a sociálně pozitivní prostředí.

„Naším cílem bylo, aby budova poskytovala vysokou kvalitu pracovních podmínek v souladu s požadavky na moderní pracoviště a požadavky na vyšší kvalitativní standard – tzv. Activity based workplace,“ konstatuje Branislav Straka.

Foto: jtre.sk

V prostorách jsou zahrnuty vybrané typy „activity based“ nábytku, jako např. polohovatelné elektrické stoly pro práci vestoje, akustické pohovky a zóny, barové sezení, chillout zóny, prostory k telefonování či koncentrované práci. Klasické flipcharty s papíry jsou nahrazeny popisovatelnými zdmi, čímž se firma jasně hlásí k „zelenějšímu“ přístupu vůči spotřebě papíru. Zelená střecha s terasou pro volný pohyb zaměstnanců je jen dalším důkazem. Výjimečností tohoto architektonického komplexu je nejen vizuální a funkční zpracování pracovních prostorů, ale i moderní technologické realizace systémů vytápění, ventilace vzduchu či aplikace rekuperačních systémů.

Tento trend dosvědčuje, že i v našich zemích můžeme vytvářet prostory, které jsou přátelské pro práci lidí a ne strojů. Právě v tom tkví podstata moderního a humanizujícího přístupu při designu prostorů, v nichž pracujeme a trávíme hodně času našich dní.

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář