Význam barev a barevných schémat v prostoru, v kterém žijeme nebo pracujeme, je nezpochybnitelný. Napříč studiemi zaměřenými na hledání pozitivních podmínek v práci podporujících vyšší produktivitu sehrává role barevnosti pracoviště jednu z klíčových rolí. Je známo, že barvy a různá schémata barevností přímo ovlivňují naše emociální rozpoložení – mohou zlepšovat, ale i zhoršovat, resp. neutralizovat náladu V rámci tvorby podpůrných podmínek k práci a vyšší produktivitě a efektivitě si tedy povíme více o tom, jakým směrem se během designování kancelářských prostor ubrat a čeho se na druhé straně vyvarovat. Existuje mnoho výkladů působení barev, avšak řídit se nimi přímo může být někdy i na škodu. Proč? Úlohu totiž sehrávají jiné proměnné.  

Smutné ženy a veselí muži 

Věděli jste, že ženy reagují smutně a depresivně na dominantní přítomnost odstínů šedé a béžové, zatímco na muže podobně působí odstíny fialové nebo oranžové? Samozřejmě nic nepokazíte, když se tyto odstíny na pracovišti vyskytovat budou, neměly by však být těmi dominantními ve vybrané paletě barevnosti. Stojí tedy za to zohlednit i mnohá jiná specifika ve vnímání barev u mužů a žen, obzvláště pokud je ve vaší firmě dominance jednoho z pohlaví. 

Není zelená jako zelená

Vzhledem k pestrosti barevné palety bychom se měli zaměřit na konkrétní odstíny barev. Zatímco odstín neonové zelené na stěně by ve vaší kanceláři působil dráždivě, odstín „klidné zelené“ je pravým opakem. Podobným příkladem je také odstín tzv. „uklidňující modré“. Jde o dvě škály barev, které jsou nejběžnější v paletě Matky přírody. Podporují příjemné pocity, dobrou náladu a v konečném důsledku zaměřenost vědomí a vyšší produktivitu, při zelené navíc i kreativitu. 

Proč je tomu tak, že odlišná sytost té samé barvy působí na náš mozek různorodě? Je to tím, že jde o odstíny s nízkou vlnovou délkou. Do této skupiny odstínů barev řadíme také jemnou žlutou (tzv. mellow yellow), označovanou jako barvu optimistů, energický odstín podporující inovativnost myšlenek. Barva najde své využití v pracovních prostorách umělců, spisovatelů, designérů, developerů a jiných kreativně zaměřených povolání. 

Zena-stul-rostlina-okno-vyhled-notebook-barevna-stena

Na opačné straně stojí barvy a jejich odstíny s vysokou vlnovou délkou. Typickým zástupcem je sytá červená nebo oranžová, tj. odstíny, jejichž mocí je zrychlovat tep srdce a průtok krve. Mají jasný mobilizující účinek, čímž se hodí na označování předmětů nebo informací, u kterých potřebujete, aby si jich každý všiml. Takto syté a výrazné odstíny však používáme střídmě a vyvažujeme je uklidňujícími odstíny s nízkou vlnovou délkou. 

Barevné palety a jejich vzájemný kontrast

Velmi důležitým, ale často nezohledňovaným faktorem je vzájemný kontrast, který barevnost stěn a kancelářských doplňků navzájem vytváří. Příliš vysoký kontrast totiž namáhá zrak a vytváří tzv. vizuální únavu. Zatímco kombinace světlé šeříkové a černého nábytku působí příliš kontrastně, spojení s nábytkem béžové barvy nebo dřevěných vzorů má mnohem více harmonizující a méně unavující vliv. 

Zohledňování barevnosti vašich pracovních prostor je nepochybně podmínkou při jejich zařizování nebo rekonstrukci prostor určených pro práci. V současnosti jsou dostupní i specialisté na zadefinování principů výběru a užívání barevné palety ve firmách. Vzhledem k tomu, že nejen samotná všeobecná symbolika barev, ale i jiné výše uvedené proměnné vstupují do procesu aplikování barevnosti, určitě stojí za to poradit se s profesionály v tomto oboru. Chceme přece, aby se naši zaměstnanci nebo kolegové cítili v práci příjemně a jejich produktivita a efektivita dosahovala požadované úrovně. 

Stena-napis-produktivita-muz-telefon

Více barevné svobody pro všechny

Jak však postupovat při výběru barevnosti v rámci celé firmy, nejen v prostorách bezprostřední práce vašich zaměstnanců? Průchozí a na krátký čas navštěvované prostory mohou obsahovat sytější odstíny, které mají za cíl energizovat nabudit. Jde o prostory, kde máte především více svobody ve smyslu kombinace i sytějších a intenzivnějších odstínů. Avšak prostor určený na uklidnění, utlumení běžného kancelářského ruchu nebo nalezení chvilky klidu by měl takovým dojmem i působit. Jemné odstíny výše uvedených barev s příměsí jiných přírodních odstínů hnědé a okrové vytvoří potřebný efekt. Pokud máte problém s nedostatkem denního světla v důsledku malých oken, nebo jejich malého počtu a stropy jsou opravdu nízko, nápomocné mohou být pastelové odstíny meruňkové a jemně šeříkové. 

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář