O hygge se můžeme dočíst mnoho různých definicí. Nejčastěji si s tímto slovem spojujeme domácí pohodu nebo místa, na kterých rádi relaxujeme a trávíme čas s našimi nejbližšími. Hygge ale není omezený pojem a jeho působení přesahuje hranice domova. Vytvořit hygge, jakousi příjemnou, pohodovou atmosféru, můžeme kdekoliv. Ani stereotypní pracovní prostředí by nemělo být výjimkou.
„Hygge je křehký pojem, protože cesta je v tomto případě cílem. Hygge vzniká prostřednictvím spolupráce. Objevuje se lehko, stejně tak se ale může najednou vypařit.“ -Carsten Levisen
Toto cizí slovo charakterizuje ve zjednodušené verzi potřebu tepla, pohodlí a bezpečí. V pracovním prostředí je hygge pocitem sebeuvědomění, že jsme součástí komunity podobně smýšlejících lidí, kteří s námi tráví čas, sdílejí společné prostory a měli by nám dodávat odvahu, být nám oporou a útěchou zároveň.
Hygge = sdružování
Hygge je odrazem naší péče a zájmu. Uspořádání věcí v kancelářských prostorách nám dodává stabilitu, svobodu a energii. Dánové v prostorech obvykle rozmisťují předměty po dvojicích. Proto, máte-li v kanceláři fíkus, dopřejte mu i kamaráda v podobě jiné zelené rostliny. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. To samé platí i o ostatních předmětech. Neznamená to ale, že se máte obklopovat zbytečnostmi.
Hygge = obklopovat se tím, co máme nejraději
Věci kolem nás v sobě nosí příběh, otevírají konverzace, podněcují k novým ideám a ulehčují tak mezilidské vztahy. Rádi dáváme věcem význam – především těm, které reprezentují naše cíle, úspěchy nebo sny. Každodenní život je tak souborem významů věcí, které milujeme a něco o nás říkají. V takovém prostředí umíme lépe najít řešení a odhodlání podívat se problémům do očí. Nestyďte se proto obklopit se v práci osobními předměty, které přispějí k vaší lepší náladě nebo motivaci. Pro někoho je důležitá fotka, pro jiného vlastní hrníček. Fantazii se meze nekladou. Zaměřte se ale pouze na nějakou „drobnost“. Mít v práci vlastní polštář už může být za hranou.
Hygge = jednoduchost
Ve shonu každodenních pracovních povinností čelíme mnohým rozptýlením, která odvádějí naši pozornost. Někdy tomu říkáme i multitasking. Hygge je jeho pravý opak. Navazuje k ustavičné vnímavosti, která napomáhá efektivněji splnit jednotlivé pracovní úlohy. Zvýšená soustředěnost na jednu činnost napomáhá k tomu, abychom naše povinnosti splnili rychleji, kvalitněji a z dokončené úlohy dosáhli pocitu spokojenosti.
„Dokonalost není hygge. Ani novota není hygge.“
-Judith Friedmanová Hansenová
Hygge = detaily
Maličkosti, které vás potěší, jsou velmi důležité. Dobrý kolektiv, který vás po příchodu do práce těší a nemáte z něj žaludeční vředy, je výhra. Proto kromě toho, že si ho budete vážit, byste ho měli drobnými detaily utužovat. Život je přece koloběh a to, co dáte, se vám vrátí. Neváhejte kolegovi připravit kávu. Jen tak, pro radost. Zalijte kolegyni rostliny, pokud má právě home office a není v kanceláři. Podělte se s ostatními o oříšky, magnesium nebo jen tak přineste do práce čokoládu. Nikdy nemůžete vědět, kdy přijde těžší den, dlouhá porada nebo náročný klient.
Hygge = pohoda
Pocit duševní pohody, který zažíváme pomocí hygge, se nedá statisticky změřit, ačkoliv se říká, že Dánové patří mezi nejšťastnější lidi na světě. Pohoda by měla spočívat v každodenní spokojenosti, která je mnohem stabilnější než ve vlnách štěstí, které přicházejí a odcházejí. Právě proto je podstatné správné pracovní nastavení. Je důležité, aby se zaměstnanci cítili v práci motivovaní a ocenění za dobře odvedenou práci. Toho všeho bychom měli dosahovat přirozeným respektem, ne uměle vytvořeným (například zastrašováním při nesplnění pracovních povinností). Správné nastavení pravidel, spravedlivé ohodnocení a důraz na komunikaci jsou základní pilíře, které vyúsťují do pracovní pohody. Vždyť není nic lepšího než spokojený zaměstnanec, který přichází do práce v pohodě a nemyslí jen na to, kdy jeho pracovní den skončí.
„Bohatý je ten, kdo ví, že největším darem je spokojenost.“
-Lao-c´
Hygge se nedá přesně pojmenovat a jasně definovat. Jeho vliv je však nezanedbatelný. V rámci udržení dobrých pracovních vztahů a dobrého psychického zdraví zaměstnanců byste si měli každý den najít chvíli k tomu, abyste kolem sebe vytvořili hygge. Někdy to může být jen pauza na kávu, během které si popovídáte s kolegy, jindy zapálená vonná svíčka v kanceláři nebo džbán vody s citronem a mátou, o který se podělíte s kolegy. Nezapomeňte, že maličkosti dělají svět krásnějším. A práce, v které trávíte čas, by neměla být výjimkou.
Pamatujte si
- Obklopujte se i v práci tím, co máte nejraději. Být v pohodě znamená i mít větší pracovní výkon.
- Vnímejte své kolegy a komunikujte. Vytvořte si pracovní vztahy, které vás budou těšit, ne tížit.
- Nezapomeňte na pořádek ve vlastním prostředí i na pracovním stole. Pracovní chaos je v pořádku, nepořádek ve věcech už ne.
- Soustřeďte se. Zaměřte se na jednu činnost. Až když ji úspěšně dokončíte, začněte se věnovat něčemu jinému.
- Dopřejte si hygge alespoň jednou týdně. Vytvořte si atmosféru, která vám připomene, že život je o radosti z drobností a o malých úspěších, které se promění na velké.