Ten, kdo řekl, že práce s lidmi je těžká, ale o to krásnější, si možná ani neuvědomil, kolik pravdy se v jeho výroku skrývá. Potvrdit to může každý manažer, který řídí skupinu lidí, i pracovník v kanceláři, který obývá prostor společně s kolegy. Pojďme se tedy podívat na to, jaké typy lidí můžete v práci potkat. 

Lidé ve vedoucím postavení velmi dobře vědí, že pracovní prostředí musí být pohodové a přátelské. K tomu, aby zvyšovali produktivitu, nestačí už jen 13. plat nebo oddychová zóna. I vztahy mezi kolegy navzájem nebo s vedením by neměly být napjaté. Jenže jak na to, když je každý jiné povahy, má vlastní hlavu a jiné vzorce chování? Jednoduše. Stačí znát jejich typ osobnosti. 

Hippokratovo rozdělení osobností nemusíme nikomu představovat. Ten určil temperamenty podle toho, jaká tělesná tekutina nejvíce ovlivňuje jejich rozhodování a chování. Sangvinik (krev), cholerik (žluč), flegmatik (hlen), melancholik (černá žluč). Zda jste introvert, nebo extrovert, můžete určit zase díky Carlu Jungovi. Stanovil dva typy podle jejich vztahu k vnějšímu prostředí. 

Typy osobností v pracovním prostředí 

To, jaká osobnost se ve vás skrývá, dokáže ovlivnit vaši kariéru. Jak řešíte různé situace, jaký máte přístup k zadaným úlohám, jestli upřednostňujete práci v open office, nebo v ústraní, i to, zda se dokážete prodat například na pohovoru. 

Jak se tedy jednotlivé temperamenty chovají v práci?

Sangvinik. Je aktivní, společenský a rychle se nadchne pro nové věci. V práci splní i úlohy navíc a je iniciativní při řešení problémů. Jelikož je společenský a výřečný, můžete očekávat, že právě kolem něj se budou zdržovat kolegové během obědní pauzy. Umí se lehko přizpůsobit novým podmínkám. Ale pozor, sangviniky musíte držet trochu při zemi a dost je koordinovat. Navíc mají problém s dodržováním termínů. 

Cholerik. Pokud hledáte člověka do vedoucí pozice, rozeného vůdce, který si dokáže poradit s problémy, vsaďte na cholerika. Dokáže udělat rychlá a správná rozhodnutí, především v krizových situacích. Cholerik dobře reaguje na výzvy a je soutěživý. Je však potřeba počítat s jeho výbušnou povahou, často má problém udržet na uzdě emoce. Jako vůdce výsledky sice podává, vůči svým podřízeným ale umí být i velmi nepříjemný, dominantní a má vysoké nároky. 

Flegmatik.  Mírotvorce a nekonfliktní typ jak v soukromí, tak i na pracovišti. Vyznačuje se klidnou povahou a cholerik by při něm pravděpodobně dostal infarkt. Jiní s ním však spolupracují rádi, protože umí být i empatický. Jako vůdce se však velmi neosvědčí, protože bývá příliš „měkký“ a nezvládá změny. 

Zeny-stul-vaza-kvetiny-velka-kancelar-zidle

Melancholik. Ukáže se jako skvělý manažer ve vedoucím postavení, který lpí na perfekcionismu. Pracuje na 110 %, má vysoké nároky na sebe i ostatní a je velký detailista. Pokud se mu ale něco pokusíte vytknout, nebude to snášet velmi dobře. S kritikou se totiž velmi nekamarádí. 

VĚDĚLI JSTE, ŽE?

Jednotlivé temperamenty mají různý pohled na design nebo barvy i co se týče pracovního prostoru? Tak například u sangvinika nenajdete nic navíc, ale jen to, co opravdu potřebuje. Má rád vzdušné prostředí, kde se bude cítit volně. Cholerik rád pracuje v kanceláři s jednoduchým designem a na pracovním stole by ho neměly rušit žádné pestré barvy. 

Flegmatici mají rádi funkční nábytek s efektivními prvky a jeho prostor je logicky uspořádaný. Citlivý melancholik upřednostňuje menší prostory, pohodlná pracovní židle je pro něj základ. 

Introverti programátory, extroverti obchodníky 

Podle Jungovy teorie jsme všichni introverty i extroverty zároveň. Odlišujeme se jen poměrem mezi nimi. Zatímco výše zmiňované typy osobností jsou spíše o jakýchsi vrozených predispozicích, být introvertem nebo extrovertem odráží preferenci způsobu práce. 

Introverti pracují raději v ústraní, zatímco extrovert kolem sebe potřebuje společnost kolegů. Mnozí mají introverty zaškatulkované jako slabé řečníky nebo lídry. Opak je však pravdou, nejsou o nic horší než extroverti. Důkazem mohou být i osobnosti jako Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, kteří se řadí mezi introverty.  

Introverta raději nechte pracovat samostatně, jen tak zajistíte jeho výborné výsledky. Brainstorming a porady zas budou iniciované spíše nějakým extrovertem, který při své práci potřebuje interakci. Introverti se uplatní jako vědci, autoři, grafici, programátoři, z extrovertů jsou zase dobří obchodníci, učitelé, lidé pracující v marketingové agentuře nebo herci a zpěváci. 

Na závěr je třeba podotknout, že všichni máme náš temperament kombinovaný dvěma až třemi typy. Co vám můžeme poradit, je – pozorujte a poznávejte své kolegy nebo podřízené. Jen tak dosáhnete harmonie a korektních vztahů na pracovišti. A v konečném důsledku i výsledků. 

Autor

Tejto mamičke momentálne kraľuje dcéra Eliška. Aby však na rodičovskej dovolenke predčasne nezošedivela, venuje sa marketingu. Najviac sa kamaráti s perom a notesom a obklopuje sa detektívkami. Miluje prácu v kolektíve a teší sa, že sa raz k nejakej spokojnej partii pridá. Kým sa to však stane, rada by sa podelila o svoje skúsenosti z dizajnu, architektúry a pracovného života.

Napsat komentář