Světlo je jedním ze základních prvků pracovního prostředí, jehož parametry by měla zohlednit každá firma. Pokud chtějí kompetentní vytvářet příznivé podmínky pro práci svých zaměstnanců, měli by zvolit profesionální řešení při implementaci klíčových opatření.

Světlo totiž působí na nervovou soustavu člověka, ovlivňuje průběh biorytmů v těle, čímž výrazně působí na celkovou pohodu a práci člověka. Denní světlo je považováno za nejpříznivější pro jakoukoliv práci. V případě, že můžete při tvorbě pracovních prostorů zohlednit tento fakt, snažte se do nich dostat co nejvíce denního světla, případně zohlednit řešení na stínění přímých paprsků během silných slunečních dní.

Rozmístění světelných zdrojů

Základem je centrální osvětlení pro celou místnost a individuální zdroje světla na mikropracovištích – pracovních stolech každého zaměstnance. Ty by měly být umístěny tak, aby nevytvářely stín v místě, kde je prováděna klíčová činnost. Zároveň byste měli zohlednit možnost individuálního nastavení a umístění zdroje (např. stolní lampa). Každý z nás má jedinečné vnímání nejenom barev, ale i intenzity světla a jeho teploty. Proto je užitečné využívat moderní LED řešení s nastavitelnou intenzitou a teplotou světla.

Věděli jste, že?

-Světlo nesmí oslňovat ani přímo zářit do zorného pole – zvažte umístění pracovních stanic vůči pozici oken a světových stran, využití žaluzií, rostlin a jiných doplňků v pracovním prostoru, které pomohou množství světla vhodně rozptýlit či odrážet mimo zorné pole pracovníka.

-Prudký přechod osvětleného a tmavého prostředí v zorném poli rychle unavuje; vyhněte se příliš tmavým a příliš osvětleným prostorům v místnosti.

-Velké prostory osvětlujte podle počtu pracovníků a umístění jejich pracovních stanic – ne pouze centrálně ze stropu.

-Existují řešení pro prostory bez oken? Iluminační podhledy nebo virtuální okna s fotografickou iluzí dokáží částečně kompenzovat nedostatek denního osvětlení.

-Večer a během noci byste se měli vyhýbat studenému světlu. Upřednostňujte sodíkové výbojky, žluté úzkospektrální LED svítidla s teplotou chromatičnosti kolem 3000 K a méně.

-Pokud pracujete na PC během večera či noci, dbejte na nastavení filtru pro modré světlo pro „noční režim“ – negativní vliv na nástup spánku či jeho kvalitu se sníží.

Při definování potřebného množství světla se řídíme standardy, které definují množství osvětlení na plochu pro jistý typ pracovního prostředí. Pro rychlou spolehlivou orientaci postačí rozpětí 50 – 125 luxů. Pro jemné práce (kreslení, IT práce, laboratoř) je potřebných min. 500 luxů, při specializovaných činnostech jako chirurgická operace je ovšem potřeba až 20 000 luxů.

Barva světla

Významným parametrem u volby světelných zdrojů je zabarvení jejich světla. Význam barvy (u spektra bílé mluvíme o teplotě barvy) roste především během zimních období, kdy nemáme dostatek přirozeného denního světla a jedinou možnou alternativou je zajištění dostatku světelného toku, který se tomu dennímu co nejvíce přibližuje. Zabarvení světla má tedy různě definovanou funkci a z toho i vyplývající účel.

Vzhledem k typu prostoru a činnosti, kterou v něm nejčastěji provádíme, volíme následující:
a) teplá bílá (odstín dožluta) – působí útulněji a klidněji než denní světlo, čímž je nejvhodnější pro prostory jako obývací pokoj, ložnice či jiné určené k odpočinku,
b) denní bílá – neutrální, využívaná spíše pro kuchyně a dětské pokoje, haly a předsíně,
c) chladné bílé světlo (typický modravý odstín) – vhodné pro kanceláře a pracoviště, kde je v souvislosti s prací a bezpečností potřebný dostatek viditelnosti.

Výběr světelných zdrojů a jejich umístění je tím významnější, čím větší a různorodý prostor je třeba osvětlit, a čím vyšší je rozmanitost činností lidí. Neváhejte oslovit odborníky, s jejichž pomocí dokážete zvolit optimální řešení – ať už z pohledu technologie světelných zdrojů, jejich výkonu, teploty, možnosti mobility či statického rozmístění na stropě nebo v prostoru pracoviště.

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář