Vytvořit pracovní prostředí, které lidi ve firmě „neudusí“, je malá věda. Ví to i Kateřina. Zaměstnavateli oznámila, že je těhotná, a nečekala nic zlého – proč by také měla? Nadřízený ale usoudil, že se její pracovní výkon zhorší, a tak její pracovní stůl přestěhoval do spojovacího prostoru mezi bloky kanceláří. Byla tam jen obrovská kopírka, černý koberec a žádné denní světlo. Na Kateřinu padly deprese, o jakých ještě neslyšela… I bez cílené diskriminace se občas podaří vytvořit prostor, který pracovním výkonům a náladě v kanceláři neprospěje. Jak se tomu vyhnout?
Kancelář šéfa
Vypovídá o osobnosti i statusu šéfa, o ekonomickém zázemí firmy, ale v současnosti čím dál tím více i o jejím myšlenkovém poselství. Příchozí má oslovit, klidně i okouzlit, a to nejen velikostí a estetickým laděním, ale i pohodlím a praktickou pracovní funkčností. V kanceláři nejvyššího šéfa dnes může být cokoliv: originály uměleckých děl – i od úplně neznámých autorů, obrovské akvárium, knihovna, v které se vedle sebe ocitnou vzácné kousky beletrie nebo cestopisy s odbornými knihami, okna s panoramatickým výhledem a pod nimi parapet s polštářem na sezení, audio systém s dokonalým zvukem… Pozor jen na přehnaný luxus. Megalomanství i kýč v kanceláři šéfa je obrovské faux pas. Klientovi našeptává, že u vás bude platit i za to, co by se jinde nezrcadlilo v cenách produktů a nabízených služeb. Nebo že v této firmě, zkrátka, nemají vkus.
Vedoucí potřebuje prostor pro svou práci, ale i místo na usazení obchodních partnerů a kolegů tak, aby při debatách nevznikla linie nadřízený-podřízený. Těmto účelům nejvíce odpovídá dokonale navržený pracovní stůl a moderní sezení s křesly a sedačkou. Mimochodem, sedačka dávno nemusí být jen černá nebo tmavě hnědá. Uplatní se všechny světlé přírodní odstíny i barvy. Dnes může mít i luxusní sedačka u 55letého generálního ředitele veselou barvu, textilní strukturu nebo dokonce vzor. Opětovně letí i textilie, které jsou na dotek měkké a hřejivé, a přesto vzhledem nerozeznatelné od kůže. Na kancelář šéfa by kvalitou materiálů měly alespoň volně navazovat sekretariát a zasedačka. Platí to i tehdy, když jsou za samostatnými zděnými stěnami a pevnými dveřmi a nejsou součástí modulárního open-space prostoru.
Časté kombinace materiálů v kancelářích šéfů
1. Kov a sklo: Je to efektní, ačkoli chladná volba. Interiéroví designéři s ní znovu začínají zacházet spíše opatrně. Kombinuje se se stropy ve vzhledu betonu, designovými svítidly, dekoračními stěnovými panely, ale momentálně už i s kontrastními, až nečekaně měkkými doplňky. Otevřený prostor lemovaný velkými okny, posuvnými skleněnými nebo kovovými předěly a moderním sedacím nábytkem vyvolává dojem nadhledu a ambicí, rozlišování mezi soukromím a byznysem, mezi emocemi a racionalitou.
Co raději ne?
Sklo a kov, na kterých máte celý den položené ruce – od zápěstí až po loketní klouby – útočí přímo na zdraví. Vyhněte se celoplošně skleněným pracovním a rokovacím stolům a kovovým loketním opěrkám na židlích.
2. Kůže a dřevo: Exkluzivní kožený nábytek v kombinaci s precizně opracovaným přírodním dřevem a dřevěnými plochami, například i na stěnách, se u mnohých spojuje s představou dlouhodobě úspěšné firmy, kterou reprezentují loajální a spolehliví lidé. Říká se jí „trefa do černého“. I když ne vždy z této kombinace vznikne příjemně teplý interiér, u klientů probouzí „podvědomou důvěru“ a navozuje dojem „kvality prověřené desetiletími“. Právě pro tuto přímočarost designéři „narušují“ kanceláře z kůže a dřeva s prvky, které nikdo nečeká. Prvky, které šokují a z příjemně honosné kanceláře vytvoří prostor, nad kterým je potřeba popřemýšlet.
3. Barvy a textilní struktury: Je to láska mileniálů. S technologicky zdatnou a pohodlnou generací se do pracovního prostředí dostávají prvky domácích interiérů a, samozřejmě, inovací. Pracoviště chtějí mít podobné obývacímu pokoji. Uplatňují se tu pohovky, koberce, tapety nebo křesla v různých barevných variacích. Tyto prvky podněcují kreativní myšlení a hravost. Používají se barvy a textilní struktury a jako dekorace velkorozměrná grafická díla.
Co nikdy ne?
I když tyto kanceláře navozují pocit otevřenosti a ležérního překračování hranic, nikdy nesmějí navozovat pocit intimity. Tam, kde je pohodlná zářivá sedačka s možností vykládání nohou nebo dokonce dotykovým ovládáním hudby a světel, stále není povolená širokánská postel.
Zasedačka
Pokud bychom firmu přirovnali k rodinnému domu, tak zasedačka bude obývacím pokojem určeným na soustředěné rokování, ale i podnětné až bouřlivé diskuse, vyjednávání bez pocitu nátlaku i tvořivou práci a chvilkový relax.
Populární jsou modulární prvky a prostory, které je možné vždy poskládat jinak – rozkládací stoly, které se dají nejen zmenšit a zvětšit, ale i vzájemně spojit, dále stoly na kolečkách, paravany, taburetky a celkově prostory, v kterých nemusíte zůstávat celou dobu v jedné, strnulé pozici. V moderní zasedačce se můžete bez problémů projít, dokonce se obsloužit kávou u postranního stolku nebo prohodit pár slov s kolegou mimo hlavní diskusní fórum.
Nezapomínejte na přírodu!
Čím dál více lidí touží dát i v práci najevo svůj postoj k přírodě. Kromě toho, že do pracovních prostor patří květiny a zeleň, stále častěji se v nich objevují nejen přírodní motivy, ale i recyklované a recyklovatelné přírodní materiály – podnosy z bambusu, kartonové taburetky, nábytkové konstrukce z recyklovaného dřeva, podlahy z drceného korku, dřeva a živice.
Kanceláře zaměstnanců
Zde zůstává kladnou mantrou ergonomie. Ne, zaměstnanec není ten, který může 8 nebo 10 hodin denně sedět na židli, kterou dovlekl do firmy majitel, protože jeho synovi se už nelíbila a na psaní domácích úloh si vyžádal novou. Dnešní trh nabízí kancelářský nábytek podporující zdravé sezení a po jiném se ani v případě běžných zaměstnanců není třeba ohlížet.
Kanceláře zaměstnanců stejně jako ostatní prostory určené na soustředěnou práci musejí mít dostatek přirozeného světla. Motivačně působí, když alespoň drobnostmi navazují na reprezentativnější prostory firmy. Tedy, pokud pro vedoucí pracovníků vybíráme komfortní nábytek, u běžných zaměstnanců se čím dál více mluví o tzv. „feel-good“ nábytku. Vytváříme ním domácí atmosféru – a ta pomáhá dosahovat lepších pracovních výkonů. Ano, i zde saháme po tapetách, barevných kobercích, malých pohovkách, křeslech pro chvilkový oddych, i když budou jednodušší (a levnější) než v reprezentativních prostorách.
Z čeho si vybrat?
Heslo pro moderní „office“, v kterém bude pro dobro firmy rád pracovat každý, zní: Mezi zasedačkou, kanceláří šéfa a prostorami pro běžné zaměstnance nevytváříme tak propastné rozdíly, jak bylo kdysi zvykem. Protože všichni se chceme v práci cítit tak trochu jako doma.
Věděli jste, že?
- Je jiné, když zařizování firemních prostor dostane do rukou designérka, a jiné, když designér?
- Praxe potvrzuje, že designérky a interiérové architektky, tedy ženy, skládají prostory častěji z jednotlivých designérských nábytkových prvků a doplňků spojených a sladěných do efektního celku. V jejich pracích se objevují nádherné kousky, které je možné znát z výstav a designérských časopisů. Na míru nechávají zhotovit to nejpotřebnější – např. záclony, rolety apod.
- Naopak designéři a interiéroví architekti, tedy muži, řeší prostor jako jedinečný celek. Většinu nábytku sami navrhují. Rozumějí konstrukcím a častěji mají za sebou tým mistrů, který jejich návrhy provede do reality. V pracích pocházejících od mužů se objevuje méně známých designových chuťovek, ale mnohem více krásných, rafinovaných a neuvěřitelně promyšlených detailů.