Vaše dílna – váš vesmír. Ruku na srdce, vaše pracovní prostory nevypadají často ideálně, právě naopak, máte pocit, že vám v dílně vybuchla minimálně jedna bomba. Když nejste schopni najít potřebný kabel a kladivo, které jste drželi v ruce ráno, a hledáte je už dobrou půlhodinu, je čas udělat si ve věcech pořádek. Bezpečnost a pořádek spolu jdou ruku v ruce, proto poražte chaos v dílně jednoduchými triky.
Pracovní stůl v dílně
Pracovní stůl v dílně musí splňovat vysoké nároky zapálených kutilů. Hlavními zásadami, které by měl splňovat, jsou praktičnost a funkčnost. Pomyslné centrum dílny by mělo být vybavené dostatečně velkou pracovní plochou a ideálně šuplíky, v kterých vždy najdete, co hledáte. Uspořádaný pracovní stůl vám zaručí větší komfort během práce, protože nebudete ztrácet čas hledáním nářadí po celé dílně.
Obstarejte si úložné boxy
Ve vaší dílně oceníte šikovné plastové bedničky, v kterých můžete s přehledem skladovat nářadí. Kromě toho se vám hodí praktické a kvalitně vyrobené tašky nebo kufříky, které koupíte v obchodech pro kutily.
Tip: Nacházejí se ve vaší dílně schody? Umístěte pod ně kovový policový regál, který vám nebude překážet během práce a zvětší váš odkládací prostor.
Využijte stěnu
Stěna v dílně je, bohužel, mnohdy nevyužitý prostor. Vhodným řešením je umístění perforovaného panelu na stěnu, na který už jen připevníte háčky. Tím získáte další místo na odkládání věcí, především nářadí. Stejně si poradíte i s problémem, kam uskladnit žebřík. Na stěnu, případně na strop můžete namontovat držáky, na které ho zavěsíte.
4 kroky pro efektivní uklizení v dílně
- Ukliďte si důkladně. Základem správného uklízení dílny je neudělat ho jen povrchově. Myslete na to, že dílnu nemusíte čistit celý den. Když si práci rozdělíte na menší celky, budou vás motivovat výsledky, tedy postupně uklizené prostory, a nebudete znechucení z nekonečné dřiny. Na uklizení si vyhraďte dostatek času. Nenechte se ničím vyrušit a dokončete váš stanovený denní cíl.
- Vytřídit si věci nestačí. Vyprázdněte všechny regály a poličky, vytřiďte si věci. Všechny úložné prostory, v kterých jste měli odložené nářadí, přetřete vlhkým hadrem. Kdybyste prostory neutřeli a nářadí hned uložili zpět do špinavých polic, vaše práce by vyšla vniveč.
- Zavolejte si pomoc. Uklidit dílnu od podlahy nemusíte sami. Bez ostychu požádejte o pomoc kamaráda nebo blízkou osobu, s kterou vám uklízení půjde jedna radost. V dvojici jde přece všechno líp. Práce vám půjde rychleji, užijete si zábavu a, konečně, pomoct si můžete vzájemně – dnes kamarád pomůže uklidit vaši dílnu, zítra uděláte pořádek v té jeho.
- Uklízejte pravidelně. Vaše dílna se nezmění na království chaosu, pokud v ní budete pravidelně udržovat pořádek. Získáte tím lepší přehled o věcech, které máte, v regálech se vám nebudou hromadit nepotřebné zbytečnosti a v neposlední řadě se vyhnete nárazovému uklízení, které vás obírá o čas. Uvidíte, že se oplatí mít věci pod kontrolou.
Nezapomínejte na hygienu a bezpečnost
Informujte se ve specializovaných prodejnách pro mistry o čisticích prostředcích, kterými důkladně vyčistíte povrchy v dílně i vaše nářadí. Starejte se o čistotu společných prostorů a zaveďte v dílně systém pravidelné údržby. Přehledná dílna splňující hygienické normy přispívá k větší bezpečnosti a efektivní práci.
Během práce v dílně nezanedbejte nošení ochranného oděvu, díky kterému zvýšíte bezpečnost během práce. Nezapomínejte, že byste měli důsledně zakrýt části těla vystavené největšímu riziku, jako jsou ruce, nohy nebo tvář. Samozřejmostí je také ochrana očí, dýchacích cest a pokud pracujete v hlučném prostředí, jsou nutné chrániče sluchu. Na nohy si zajistěte pevnou obuv s kvalitní protiskluzovou podrážkou.
Řiďte se všeobecnými bezpečnostními pravidly (například nemanipulujte s otevřeným ohněm na místech nebezpečných pro vznik požáru). Rozmístěte ve vaší dílně hasicí přístroje tak, abyste je v případě rizikové situace mohli rychle použít. Stejně tak dávejte pozor, abyste skříňkami, případně nářadím zbytečně neblokovali únikové východy.
Tip: Vhodný nábytek spolu s doplňky vám pomohou udržet si v dílně pořádek. Závěsné skříně, organizéry, skříňky na drobné díly nebo držáky nářadí vám ulehčí práci.
Zabezpečte všechny přístroje tak, aby nedošlo k úrazu. Ujistěte se, zda jsou přístroje správně uchycené a při manipulaci s nimi nemůže dojít k nechtěným zraněním. Všechny pomůcky, které používáte během práce, pravidelně kontrolujte, čímž včas odstraníte možné nedostatky. Na své místo vždy odložte i drobné nářadí (kladiva, pilky, šroubováky) potřebné pro ruční práce.
Rady pro kutily na závěr:
- Uklízejte si dílnu pravidelně, zabráníte tak chaosu.
- Investujte do funkčního pracovního stolu, díky kterému budete mít nejčastěji používané nářadí vždy k dispozici.
- Vybavte svou dílnu kvalitním nábytkem a praktickým příslušenstvím, jako jsou kufříky, uzavíratelné bedničky, organizéry, …
- Využijte všech potenciálních odkládacích prostorů: stěnu, na kterou můžete zavěsit perforovaný panel nebo schody, pod které umístíte regál na uschování věcí.
- Pokud máte v plánu pustit se do uklízení, nebojte se požádat o pomoc kamaráda nebo blízkou osobu.