Ekologické myšlení, trvalá udržitelnost a obnovitelné zdroje jsou nejen trendem, ale i nezbytností. Chovat se zodpovědně a ekologicky je dnes více než nutné. A to platí i pro kancelářský segment a pracovní provoz.
V zelené budově
Pokud bychom měli jít od úplných základů, pravá „eko kancelář“ by mohla sídlit jen v budově s environmentální certifikací LEED nebo BREEAM. Na našem území se jich ovšem tolik nenachází. Tyto mezinárodní systémy hodnocení budov kladou velký důraz na vliv staveb na životní prostředí a zdraví, ale i na životní cyklus budovy – od získání materiálů přes jejich dopravu na stavbu až po likvidaci a možnou recyklaci.
Znamená to, že na výstavbu kancelářských budov a do jejich vnitřních prostor by se měly používat jen lokální nebo recyklované suroviny, produkty by měly být zdraví neškodné a dodavatelské firmy by měly mít zavedený systém environmentálního managementu. Oba certifikáty, LEED a BREEAM, používají 9 kategorií hodnocení s různou váhou kreditů a hodnotí podobná hlediska, jako jsou dosah na ekosystémy, klimatické změny, hydrologii a krajinu, spotřebu neobnovitelných energetických zdrojů, procesy při výstavbě a podobně. Takové moderní a energeticky úsporné stavby, u kterých se myslelo i na environmentální dopad, můžeme klidně označit za „zelené budovy“. Ne každý ale má to štěstí sedět v podobné kanceláři.
Ekologická stopa
O tom, jestli je pracoviště ekologické, mluví i jiné faktory. Například taková poloha a nakládání s odpadem. Pokud je kancelář nebo dílna lehce dostupná městskou hromadnou dopravou a zaměstnanci nemusí každodenně používat auta, zanechají určitě menší ekologickou stopu. V kancelářích by už dnes mělo být samozřejmostí recyklování. Každý Čech vyprodukuje přibližně 350 kg odpadu za rok, což je podle statistik mnohem méně než průměr v EU s téměř 600 kg. A ačkoliv by toto číslo mohlo vyznít pozitivně, i tak bohužel málo recyklujeme. Většina odpadu se skladuje nebo spaluje a jen přibližně čtvrtina se recykluje a kompostuje. Značná část komunálního odpadu přitom vzniká na pracovištích.
Zajímavost:
Do roku 2025 by se mělo podle dohody mezi institucemi EU recyklovat alespoň 55 % odpadu produkovaného domácnostmi a malými podniky.
Recyklování a kompostování v kanceláři
V kancelářích a na pracovištích je možné dosáhnout nulového odpadu zavedením recyklování, kompostovacího systému a „zelené nákupní politiky“. Nejvíce recyklovanými druhy odpadu jsou v našich končinách papír, sklo a kovy. Zaměstnanci uvítají samostatné nádoby na různé druhy odpadu v zasedačce a mnozí dokonce i kompostér v kuchyňce. Ačkoliv si kompostování může nést určitou daň v podobě zápachu, nádoba na kompost nemusí mít tradiční podobu nádoby, jejíž obsah je potřeba pravidelně vynášet. Na trhu najdeme i designové kompostéry s oceněním Red Dot Design Award, které jsou zároveň interiérovým doplňkem. Přikrmování dešťovek v nich a sledování stavu, jak se novým nájemníkům kanceláře daří, se tak může stát součástí firemní kultury.
Zdravější obědy
Množství odpadu v kancelářích a dílnách vzniká během oběda, a teď nemáme na mysli jen zbytky jídla. Princip objednávání obědů v jednorázových obalech se výrazně podílí na množství vyprodukovaného plastového odpadu. Tyto polystyrenové produkty se pro jejich silné znečištění velmi těžko recyklují a končí buď na skládce (rozkládají se až 500 let), nebo ve spalovně (při jejich spalování se vylučuje 57 různých chemikálií). Stejně tak jejich výroba zatěžuje životní prostředí. Řešením je plně vybavená kuchyňka pro zaměstnance, v které si mohou ohřát oběd donesený z domova. Zařízená – jak jinak – elektronikou označenou energetickým štítkem v třídě A, s biodegradovatelnými houbičkami na mytí a bezfosfátovými čistícími prostředky. Vzorem nám v tomto může být i Francie, která v roce 2016 schválila zákaz používat jednorázové obaly na jídlo, příbory a talíře. Nařízení začne platit od roku 2020.
Zajímavost:
Jednorázové polystyrenové obaly na obědy obsahují benzen a styren, které reagují při dotyku s teplem. Navíc se těžko recyklují a rozkládají se až 500 let.
Eco-friendly papír
K nejpoužívanějším kancelářským potřebám patří kancelářský papír. V běžném kancelářském papíru však bohužel najdeme chlor, který zatěžuje životní prostředí. Jeho vhodnou alternativou je recyklovaný papír, který není bělený chlorem a šetří tak nejen tiskárenské stroje, ale i svět. Pravý recyklovaný papír obsahuje 100 procent papírového odpadu a je vhodný do inkoustových i laserových tiskáren, faxů i kopírovacích strojů. Takový produkt má buď značku Blue Angel, která zaručuje šetrnou výrobu a absenci nebezpečných chemických látek, nebo je držitelem ekologického certifikátu Nordic Swan. Ten se uděluje na základě přísných kritérií – materiál při výrobě musí být energeticky šetrně zpracovaný a dodržovat se musí přísné limity emisí.
Environmentálně smýšlející zaměstnavatelé mohou kromě používání recyklovaného papíru zaměstnancům dopřát i recyklované kancelářské pomůcky jako samolepící bločky, obálky, sešity nebo archivní boxy. Možností, jak udělat z kanceláře eco-friendly pracoviště, je však mnohem více, stačí jen trocha snahy a naladění na správnou vlnu – být ekologický může být totiž i ekonomické.
Zásady ekologické kanceláře:
- Umožněte zaměstnancům recyklovat. Umístěte do kanceláří, zasedacích místností nebo dílen nádoby na separovaný odpad.
- Nebojte se v interiéru kompostovat. Designový kompostér se stane příjemným doplňkem pracoviště, zápachu se nemusíte obávat.
- Zaveďte zelenou nákupní politiku. Rozhodujícím faktorem při koupi kancelářských předmětů by měl být jejich dopad na životní prostředí. Upřednostňujte zboží s dlouhou životností nebo recyklované pomůcky a papír.
- Dřevěné zařízení kanceláře by mělo mít certifikát o tom, že těžba proběhla ekologicky šetrným způsobem.
- Zařiďte zaměstnancům kuchyňku, v které si mohou ohřívat jídlo z domova nebo udělat vlastní kávu. Společný kávovar nahradí nakupování kávy v plastovém kelímku ve stylu „take away“.
- Zbavte se žroutů energie v podobě starých počítačů a spotřebičů s energetickou třídou horší než A. Náklady na energie sníží i efektivní LED osvětlení.
- Na čištění prostorů používejte ekologicky čistící prostředky, od biodegradovatelných mycích houbiček v kuchyňce až po bezfosfátové čistící prostředky. Zelené uklízení zahrnuje i šetření energiemi a vodou.
- Pozvěte přírodu do interiéru a umístěte do kanceláře květy v květináči. Harvardská studie ukázala, že práce v takovém zeleném prostředí snižuje úmrtnost až o 12 procent. Rostliny navíc čistí vzduch. Například takový zelenec používají dokonce odborníci z NASA na orbitálních stanicích na pročištění vzduchu.