Zkušení pracovníci z office prostředí by se určitě shodli v tom, že vytvořit příjemné, pohledné a pro práci plodné prostředí je především o lidech, kteří v něm společně pracují, a o způsobu, jakým toto prostředí využívají. To je určitě jeden z nejvýznamnějších dynamických faktorů. Vše ostatní se nicméně týká pouze fyzických podmínekvybavení kanceláře, doplňků a drobných vychytávek, jejichž přítomnost a účel na vašem pracovním stole či v blízkém okolí kanceláře byste měli určitě zvážit.

Personalizace prostředí

Je často významným a podceňovaným aspektem úzkého prostoru každého z nás. O čem je řeč? O ničem jiném, než o dotváření bezprostředního pracovního prostoru svérázným způsobem a vlastními kousky a drobnostmi, jež jsou pro vás významné či něčím speciální. Může jít o cokoliv, počínaje vlastní rostlinou, oblíbenou značkou pastelek, rámečkem s fotkami blízkých či přísedícím společníkem na monitoru v podobě Yody ze Star Wars, Elvisem Presleym nebo Alenkou z Říše divů. Jakákoliv drobnost, díky níž si tvoříte vlastní pohodlí a neurazíte přitom blízké okolí, je důležitá pro vaši vnitřní pohodu a koncentraci. Jen si u vašich kolegů či podřízených všimněte, jak vypadají jejich pracovní stoly. Jisté paralely mezi jejich pracovními výstupy a „vybavením“ pracovního stolu zajisté naleznete. Z pozice zaměstnavatele byste v tomto kontextu měli vašim zaměstnancům dopřát potřebnou svobodu a podle možností jim i finančně dopomoci, aby si tyto pozitivní podmínky aktivně budovali.

Motivující a mysl nabuzující atmosféra

Je snem každého šéfa. Ani ten nejšikovnější happiness manažer nedokáže to, co důmyslně dotvořené, velké prázdné plochy zdí, které v kancelářích často zejí prázdnotou a budí jedině nezájem. Plakáty, obrazy, nekonvenční doplňky či dynamicky se měnící vizuální prvky mohou obyčejným chodbám či průchozím halám dodat efekt nabuzovače a motivátora, jež při rutinním a nezbytném přesunu pěšky dovede zaujmout mysl kolemjdoucího pracovníka, a poskytnout tak jeho zahlcené mysli občerstvení ve formě milé zprávy či obrázku. Ty nejdůmyslnější doplňky zároveň vytvářejí i možnost aktivně se zapojit, čímž lze dosáhnout nenucené skupinové aktivity, která nenásilně podporuje sounáležitost, bezpečně pomůže např. vtáhnout méně výrazné kolegy a povzbudit jejich sebeprojevení. Představte si, že cestou do kuchyňky natrefíte na klasickou tmavou tabuli ke psaní křídami, kde si můžete zanechat povzbuzující zprávy, odkazy jiným kolegům, nějaký ten vtip apod. Nebo co třeba plakáty dávající vzniknout příběhu, který tvoří samotní zaměstnanci svými podněty zanechanými cestou na toaletu a šikovný grafik jej vizuálně zvěční? Společný komunikační kanál v interním systému je sice důležitý, ale ručně vytvořené poselství šéfa na frekventovaném veřejném místě působí mnohem osobněji a autenticky.

Naslouchejte vašim zaměstnancům

Na poli inspirace je obrovské množství explicitních nápadů, vybavením typu stolní fotbal, kulečník, skluzavka či lego koutek počínaje, až po ulítlé chill-out zóny a terasy přeplněné rostlinami, s dostatečným místem k nekonečnému relaxu. Spousta z jmenovaných a také další artikly jsou ovšem v současnosti již jakýmsi klišé a moderní pracoviště někdy připomíná spíše dětské hřiště. Optimalizaci pracovního prostoru vašich zaměstnanců by proto měla předcházet důkladná analýza jejich pracovních potřeb a preferencí individuálního charakteru, aby tyto doplňky a designové hračky podporovaly pracovně-sociální sounáležitost, jakož i prostor pro individuální načerpání sil, a zároveň nebyly útočištěm pro ty, kdo nepřejí pilnému pracovnímu režimu.

Autor

Všestranní a pravdepodobne nenahraditeľní hrdinovia každodenných pisateľských a čitateľských výziev, milujúci rozmanitosť tém. Maximalisti obdivujúci minimalizmus, nadchýnajúci sa interiérovým aj exteriérovým dizajnom a architektúrou.

Napsat komentář